ATP FINALS: Πρεμιέρα με νίκη για τον Τζόκοβιτς στο Τορίνο

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο ATP Finals ο Νόβακ Τζόκοβιτς, αφού ο Σέρβος υπέταξε τον Κάσπερ Ρούουντ με 2-0 σετ σε περίπου μιάμιση ώρα αγώνα.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο ATP Finals ο Νόβακ Τζόκοβιτς, αφού ο Σέρβος νίκησε σχετικά άνετα τον Κάσπερ Ρούουντ με 2-0 σετ σε μιάμιση ώρα

Ο Νόλε δεν ξεκίνησε καλά το ματς, δέχθηκε break στο σερβίς του και βρέθηκε να χάνει με 2-0 game. Παρόλα αυτά κατάφερε να γυρίσει τo διακόπτη γρήγορα και να πάρει το πρώτο σετ στο tie break.

Ο Τζόκοβιτς με όπλο το καλό του σερβίς κάλυψε το χαμένο έδαφος και κατάφερε να πάρει πίσω το χαμένο του σερβίς. Ο Νορβηγός προχώρησε σε πολλά αβίαστα λάθη και έτσι ο Σέρβος πήρε το προβάδισμα με 5-4.

Σε εκείνο το σημείο μάλιστα ο Νο1 του κόσμου έχασε δύο set-points με τον Ρουντ να ανταποκρίνεται εξαιρετικά εκνευρίζοντας παράλληλα τον Σέρβο. Το σετ οδηγήθηκε στο tie break με το Νο 1 του ταμπλό να είναι πιο ψύχραιμος και να πίρνει το προβάδισμα με 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν μια άλλη υπόθεση, καθώς ο Νορβηγός κατόρθωσε να κάνει δύο break στο σερβίς του Νορβηγού και σε συνδυασμό με τους 10 άσους που είχε στο ματς να πάρει τη νίκη με 2-0 σετ (7-6, 6-2) ξεκινώντας με το δεξί στη διοργάνωση.