ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΡΑΤΕ: Διεκδικεί το χάλκινο μετάλλιο ο Ξένιος

Επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα στην κορυφαία διοργάνωση, στο Ντουμπάι, καθώς ο Διονύσης Ξένος βρίσκεται στον «μικρό» τελικό στα -67 κιλά και το πρωί του Σαββάτου θα προσπαθήσει να εξασφαλίσει την 3η θέση.

Πρώτη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα καράτε ανδρών-γυναικών, που είναι σε εξέλιξη στο Ντουμπάι. Ο Διονύσης Ξένος κατάφερε να βρεθεί στον «μικρό» τελικό της κατηγορίας -67κ και το πρωί του Σαββάτου θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Ο 26χρονος πρωταθλητής αγωνίστηκε στον ημιτελικό των ρεπεσάζ και νίκησε τον Βούλγαρο Βασίλ Ρίβοφ. Αυτό το αποτέλεσμα τον στέλνει μεθαύριο στις 10:30 ώρα Ελλάδας στον καθοριστικό αγώνα με τον Ιάπωνα Νακάνο Σοϊτσίρο για την κατάκτηση της 3ης θέσης.

Στην πορεία του προς τον «μικρό» τελικό ο Ξένος ξεπέρασε τρεις αντιπάλους για να προκριθεί στα προημιτελικά. Εκεί αντιμετώπισε τον Ολυμπιονίκη και κάτοχο του τίτλου του Παγκόσμιου πρωταθλητή, Στίβεν Ντα Κόστα (Γαλλία) από τον οποίο ηττήθηκε 4-2 στα σημεία.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, η Μαρία Στόλη (-55κ) νίκησε τις Εφρόνι (Ισραήλ), Γκεοργκίεβα (Βόρεια Μακεδονία) και ηττήθηκε από τη Ραχίμοβα (Ουζμπεκιστάν). Στον πρώτο τους αγώνα αποκλείστηκαν ο Στέφανος Ξένος (-60κ) από το Ρώσο Ογκανισιάν, η Χριστίνα Νίκα (-61κ) από την Περουβιανή Γκράντε και ο Βασίλης Βρούτσης (-75κ) από τον Κολομβιανό Τριβίνο.

Η διοργάνωση συνεχίζεται την Παρασκευή με τη συμμετοχή του Λάμπρου Μαρκεσίνη και της Τζωρτζίνας Ξένου στα Κάτα ανδρών και γυναικών, καθώς και τις αναμετρήσεις του ομαδικού στο Κούμιτε.