DAVIS CUP: Ανατροπή και προβάδισμα για το Καζακστάν κόντρα στη Σερβία

Η μεγάλη νίκη του Κουκούσκιν απέναντι στον Κετσμάνοβιτς έδωσε το προβάδισμα με 1-0 στο Καζακστάν απέναντι στη Σερβία!

Το προβάδισμα στο tie με τη Σερβία πήρε το Καζακστάν, με τον Μικαίλ Κουκούσκιν να επικρατεί 2-1 σετ (7-6, 4-6, 7-6) του Μιομίρ Κετσμάνοβιτς μετά από σχεδόν 3 ώρες και 18 λεπτά αγώνα.

Ο Κουκούσκιν έσωησε 4 ματς πόιντ, τα 2 στο σερβίς του Κετσμάνοβιτς για να επιβιώσει στο παιχνίδι. Ο Καζάκος πήρε το πρώτο σετ στο ταϊμπρέικ, με τον Σέρβο να απαντά με ανατροπή από 1-3 και 2-4, για το 6-4 του 2ου.

Το τελευταίο σετ ήταν πραγματικό… θρίλερ, με τον Κετσμάνοβιτς να φτάνει στο 5-2 και να σερβίρει με διπλό ματς πόιντ (5-3 και 40-15) αλλά τον Κουκούσκιν να επιβιώνει. Ο Καζάκος έσβησε άλλα δύο ματς πόιντ στο ταϊμπρέικ και μετέτρεψε το 6-7 σε 13-11, δίνοντας στο Καζακστάν το προβάδισμα.

Η «μάχη» του Τζόκοβιτς με τον Μπούμπλικ θα κρίνει αν η πρόκριση φτάσει μέχρι τον αγώνα του διπλού ή το Καζακστάν περάσει απευθείας στα ημιτελικά του Davis Cup!