Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: Στην 29η θέση ο Αντωνίου στην τεχνική κατάβαση

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο πρωταθλητής του αλπικού σκι Γιάννης Αντωνίου και με συνολικό χρόνο 1:54.29 κατέκτησε την τιμητική 29η θέση στην τεχνική κατάβαση των 24ων Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων.

Με μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Γιάννη Αντωνίου συνεχίστηκε σήμερα η ελληνική παρουσία στους 24ους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης ο πρωταθλητής του αλπικού σκι κατάφερε να τερματίσει στην πολύ τιμητική 29η θέση.

Είχε συνολικό χρόνο 1:54.29 κάνοντας 59.48 στην πρώτη διαδρομή και 54.81 στην δεύτερη. Ενδεικτικό της μεγάλης δυσκολίας του αγώνα το γεγονός ότι συμμετείχαν 84 χιονοδρόμοι, από τους οποίους τερμάτισαν μόνο οι 44.

Νικητής στο σλάλομ ήταν ο Γάλλος Κλεμάν Νοέλ με 1:44.09 και ακολούθησαν ο Αυστριακός Γιοχάνς Στρολτς (1:44.70) και ο Νορβηγός Σεμπάστιαν Φος-Σόλεβαγκ (1:44.79).

Αυτός ήταν ο δεύτερος και τελευταίος αγώνας του Γιάννη Αντωνίου, στο «Πεκίνο 2022», μετά το γιγαντιαίο σλάλομ.