ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Ο Χριστάκος καλύτερος Έλληνας στο γύρο Βουλγαρίας

Με το 5ο ετάπ, που είχε κατάληξη στο Γκάμπροβο, ολοκληρώθηκε ο γύρος της Βουλγαρίας, όπου πήραν μέρος τέσσερις αθλητές της εθνικής μας ομάδας.

Μέτρησαν δυνάμεις και απόλαυσαν καλό αγώνα οι τέσσερις αθλητές της εθνικής μας ομάδας ποδηλασίας, που πήραν μέρος στο γύρο Βουλγαρίας. Την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς πραγματοποίησε ο Δημήτρης Χριστάκος. Στον αγώνα, που ολοκληρώθηκε σήμερα με το 5ο ετάπ, απόστασης 187 χλμ. από το Καρνομπάτ στο Γκάμπροβο, ο 22χρονος ποδηλάτης πήρε την 30ή θέση της γενικής κατάταξης.

Ο Χριστάκος απείχε 7:58 από τον Γερμανό, Ιμάνουελ Σταρκ, που αναδείχτηκε νικητής έχοντας συνολικό χρόνο 18ώρ.45:46. Παράλληλα, ο Δημήτρης Χριστάκος κατέλαβε την 11η θέση στην κατηγορία U23, σε σύνολο 51 αθλητών.

Ο Παναγιώτης Χριστόπουλος τερμάτισε 36ος στην τελική κατάταξη (+8:36). Ο Νίκος Δράκος, που άρχισε τον πενταήμερο γύρο με την 11η θέση στον πρόλογο, ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 51η θέση (+15:26) και στην 18η στην κατηγορία U23. Τέλος, ο Χάρης Καστραντάς δεν πήρε μέρος στο σημερινό 5ο ετάπ του αγώνα. Συνολικά τερμάτισαν 123 αναβάτες.