Tένις: Αποσύρθηκαν λόγω τραυματισμού Σίνερ και Μπαντόσα από το Miami Open

O Γιάνικ Σίνερ εγκατέλειψε μετά από μόλις 20 λεπτά και ο Φρανσίσκο Τσερούντολο πήρε το πρώτο εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Miami Open.

O Ιταλός αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και όταν βρέθηκε πίσω 1-4, αποφάσισε να εγκαταλείψει τον αγώνα δίνοντας στον Τσερούντολο την ευκαιρία να παίξει στον πρώτο ημιτελικό Masters καριέρας του.

Στα ημιτελικά, ο 23χρονος τενίστας θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Αλεξάντερ Ζβέρεφ – Κάσπερ Ρουντ.

Αποσύρθηκε και η Μπαντόσα

Ο προημιτελικός στις γυναίκες ανάμεσα στην Πάουλα Μπαντόσα και την Τζέσικα Πεγκουλα ξεκίνησε κανονικά, αλλά διήρκησε μόλις 20 λεπτά!

Η Μπαντόσα (Νο6 στον κόσμο) δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον αγώνα κι έφυγε από το κορτ ενώ  βρισκόταν πίσω στο πρώτο σετ με 1-4

Η Ισπανίδα μπήκε πολυ δυνατά στο ματς με break στο σερβίς της αντιπάλου της, ωστόσο, η χαρά της κράτησε πολύ λίγο, καθώς η Πεγκουλα πήρε τέσσερα σερί game και προηγήθηκε με 4-1.

Στο σημείο εκείνο η Μπαντόσα ένιωσε μία ενόχληση στο πόδι (είχε ήδη τραυματιστεί στο προηγούμενο ματς με την Φρουχβιρτόβα) κι αναγκάστηκε ν’ αποσυρθεί.

Ετσι η Αμερικανίδα πήρε άνετα την πρόκριση στην τετράδα, όπου θ΄ αντιμετωπίσει μία εκ των Κβίτοβα ή Σβιότεκ.