ΠΑΛΗ: Η Ευκαρπία στην Ελευθέρα και οι Ευπυρίδαι στις γυναίκες πρωταθλητές Ελλάδας

Οι αγώνες ήταν αφιερωμένοι στα 200 χρόνια από την ελληνική επανάσταση και η ΕΛΟΠ είχε τοποθετήσει μεγάλο πανό για να τιμήσει τους ήρωες του 1821.

Με το τελικό στάδιο των αγώνων σε διάφορες κατηγορίες βάρους και την ανάδειξη των καλύτερων σωματείων ολοκληρώθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Ζοφριάς το Πανελλήνιο πρωτάθλημα πάλης ανδρών–γυναικών 2021. Περισσότεροι από 300 αθλητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και προσέφεραν θέαμα και αγωνία.

Οι αγώνες ήταν αφιερωμένοι στα 200 χρόνια από την ελληνική επανάσταση και η ΕΛΟΠ είχε τοποθετήσει μεγάλο πανό για να τιμήσει τους ήρωες του 1821. Στην ελευθέρα πρωταθλητής σύλλογος αναδείχθηκε η Ευκαρπία. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Άτλας Καλλιθέας και το χάλκινο ο Πολυνίκης Ταύρου.

Στις γυναίκες πρώτευσε ο ΑΟ Ευπυρίδαι. Στη δεύτερη θέση ήρθε το Δημοκρίτειο Κομοτηνής και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο σύλλογος Τιταν Πύργου. Στο γυμναστήριο παραβρέθηκαν η Μαρία Πρεβολαράκη και ο Γιώργος Πιλίδης που έχουν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες και δέχτηκαν τις ευχές απ’ όλο τον κόσμο της πάλης για καλή επιτυχία στο Τόκιο.