ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (25Μ): Στην έβδομη θέση ο Απόστολος Χρήστου στα 100 μ. ύπτιο

Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού Απόστολος Χρήστου τερμάτισε στην έβδομη θέση στον τελικό των 100 μ. ύπτιο, με χρόνο 49.91, μόλις τέσσερα εκατοστά μακριά από το πανελλήνιο ρεκόρ.

Άγγιξε και πάλι το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (49.87) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σε 25άρα πισίνα στο Άμπου Ντάμπι, ο Απόστολος Χρήστου, αλλά το 49.91 που σημείωσε στον τελικό των 100 μ. ύπτιο δεν ήταν αρκετό για να τον φέρει στο βάθρο. Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού κατέλαβε την 7η θέση, σε έναν τελικό που όλοι οι κολυμβητές βρέθηκαν πολύ κοντά ο ένας στον άλλον, με «χρυσό» νικητή τον Αμερικανό Σέιν Κάσσς με 49.23. Το χάλκινο μετάλλιο κρίθηκε στο 49.60 και το κατέκτησε ο Ρουμάνος Ρόμπερτ Γκλίντα, ενώ δεύτερος ήαν ο Ρώσος Κλιμέντ Κολέσνικοφ με 49.46.

Στον πρώτο τελικό της ημέρας, στα 4Χ50 μ. μικτή, οι Σουηδέζες Χάνσον Λ., Χάνσον Σ, Κόουλμαν και Χόεστρεμ ισοφάρισαν το παγκόσμιο ρεκόρ με 1:42.38. Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι ΗΠΑ με 1:43.61 και τρίτη η Ολλανδία με 1:44.03.

Στα 200 μ. πεταλούδα κυριάρχησε η Κινέζα Γιουφέι Τζανγκ με 2:03.31.