ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Έκτος στον κόσμο ο Βαζαίος στα 100μ. μικτής ατομικής

Με μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση και επίδοση 51.74 ο Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησε την 6η θέση στον τελικό των 100μ. μικτής ατομικής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα και την πρόσθεσε στην 4η , που είχε κατακτήσει στα 200μ. του ίδιου αγωνίσματος.

Νέο πετυχημένο πλασάρισμα από τον σπουδαίο Ανδρέα Βαζαίο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης του Άμπου Ντάμπι σε 25άρα πισίνα. Με επίδοση 51.74 κατέκτησε την 6η θέση στον τελικό των 100μ. μικτής ατομικής και την πρόσθεσε στην 4η, που είχε κατακτήσει προχτές στα 200μ. του ίδιου αγωνίσματος.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου έκανε εξαιρετική προσπάθεια και δεν βρέθηκε μακριά από τα μετάλλια αν σκεφτούμε ότι ο Ιταλός Τόμας Κετσόν, που πήρε το χάλκινο τερμάτισε σε 51.40.

Να σημειώσουμε ότι η 4η θέση του Βαζαίου στα 200μ. μικτής είναι η καλύτερη, που έχει πάρει Έλληνας αθλητής στην ιστορία της διοργάνωσης, όπως και το 51.74 σήμερα είναι η 4η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα (όλες τις έχει πετύχει ο Βαζαίος).

Πρωταθλητής κόσμου στα 100μ. μικτής αναδείχτηκε ο Ρώσος Κλίμεντ Κολέσνικοφ με 51.09.

Νωρίτερα, στα 100μ. πρόσθιο γυναικών, η Μαρίλεια Δρασίδου πήρε την 31η θέση με χρόνο 1:08.92.