ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ: Εντυπωσιακός Σγουρόπουλος στο κλείσιμο του 2021 στην Μπουντεσλίγκα

Στις τρεις διαδοχικές αγωνιστικές στο κορυφαίο διασυλλογικό πρωτάθλημα για την ολοκλήρωση του 1ου γύρου ο φετινός πρωταθλητής Ευρώπης του απλού αθλητών έως 21 ετών σημείωσε τρεις σερί νίκες και είχε μία ήττα στις λεπτομέρειες.

Με τρεις αγωνιστικές μέσα σε μία βδομάδα ολοκληρώθηκε χτες βράδυ ο 1ος γύρος στην Μπουντεσλίγκα 1 της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, στην οποία κάνει ακόμα πιο αισθητή την παρουσία του φέτος ο Γιάννης Σγουρόπουλος. Παίζοντας με τη Νόι Ουλμ μία σειρά από πολύ δύσκολα ματς στο δυνατότερο πρωτάθλημα της Ευρώπης ο φετινός πρωταθλητής Ευρώπης στο απλό αθλητών κάτω των 21 ετών πιστοποίησε ότι διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας. Σημείωσε τρεις σερί ατομικές νίκες με σπουδαίες εμφανίσεις, ενώ η ήττα στο μοναδικό χτεσινό του ματς ήρθε στα πέντε σετ. Στην 11η και τελευταία αγωνιστική για το πρώτο μισό της Μπουντεσλίγκα, αλλά και το 2021 η Νόι Ουλμ κάμφθηκε το βράδυ με 3-0 εντός έδρας από την πρωταθλήτρια Γερμανίας Σααρμπρίκεν. Προηγήθηκαν όμως, οι νίκες επί της Κονιγκσχόφεν την περασμένη Πέμπτη με 3-0 και της Φούλντα με 3-1 την Κυριακή, που είχαν για πρωταγωνιστή τον Σγουρόπουλο. Η κορυφαία εθνική κατηγορία της Γερμανίας θα συνεχιστεί στα μέσα Ιανουαρίου.

Η Νόι Ουλμ είχε την Τετάρτη πολύ υψηλό εμπόδιο μπροστά της. Συνάντησε εντός έδρας την παραδοσιακά ισχυρή Σααρμπρίκεν, η οποία αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν με 3-0 και υποχώρησαν στην 5η θέση της κατάταξης με 12 βαθμούς (και ισοβαθμούν με τη Φούλντα). Ο Ελευσίνιος άσος τοποθετήθηκε στη θέση 3 της ομάδας του και κάμφθηκε από τον Τόμας Πολάνσκι με 3-2 σετ. Να σημειωθεί ότι ο Τσέχος είχε αναδειχτεί πρωταθλητής Ευρώπης στο απλό Κ21 το 2018, μία χρονιά πριν πάρει τον πρώτο του τίτλο στον θεσμό ο Σγουρόπουλος.

Στις 19 Δεκεμβρίου διεξήχθη η 10η αγωνιστική. Το κλαμπ αναμετρήθηκε με την Γκρενζάου, την πρώην ομάδα του Σγουρόπουλου και πήρε τη νίκη με 3-1 ως φιλοξενούμενη. Ο πρωταθλητής μας ήταν απολαυστικός και από τη θέση 1 της ομάδας σημείωσε δύο νίκες. Αρχικά επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Ρουμάνου πρώην συμπαίκτη του Κριστιάν Πλετέα. Μετά τέθηκε αντιμέτωπος με τον Γερμανό, δις δευτεραθλητή Ευρώπης του απλού ανδρών, Πάτρικ Μπάουμ και νίκησε με 3-2 σετ από 0-2 πίσω!

Στις 16 Δεκεμβρίου έγινε η 9η αγωνιστική. Η Νόι Ουλμ επιβλήθηκε εντός έδρας της Κονιγκσχόφεν με 3-0. Ο Σγουρόπουλος αγωνίστηκε ξανά στη θέση 1. Αντιμετώπισε τον Κροάτη διεθνή Φιλίπ Ζέλικο και επικράτησε με 3-2 σετ και ξανά με ανατροπή από 0-2. Σε όλα αυτά τα ματς στην τριάδα της Νόι Ουλμ ήταν επίσης ο Ρώσος Λεβ Κάτσμαν και ο Πορτογάλος Τιάγκο Απολόνια.