Γιάννης Σγουρόπουλος: Οριακός αποκλεισμός στην Ντόχα (3-2 σετ) από Κινέζο αθλητή

Στον τελευταίο προκριματικό γύρο του απλού στο Contender της Ντόχα ο Γιάννης Σγουρόπουλος προηγήθηκε με 2-1 σετ και 9-7 στους πόντους απέναντι στον Κινέζο Γιουάν Λισέν και στο τέλος λύγισε με 3-2 σετ.

Δύο πόντους μακριά από το να πετύχει την πρώτη του νίκη σε μεγάλη διεθνή διοργάνωση ανδρών κόντρα σε Κινέζο αθλητή βρέθηκε την Κυριακή 20/3 ο Γιάννης Σγουρόπουλος. Εντέλει ο σημερινός πρωταθλητής Ευρώπης του απλού Under 21 έμεινε έξω από το κυρίως ταμπλό του Contender στην Ντόχα, αλλά πραγματοποίησε περήφανη εμφάνιση κι επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο στο διεθνές στερέωμα.

Στον 4ο και τελευταίο προκριματικό γύρο του απλού γνώρισε οριακή ήττα με 3-2 σετ από τον Κινέζο Γιουάν Λισέν, αλλά μπορεί να είναι απόλυτα ικανοποιημένος από την προσπάθειά του. Δεν ήταν απλά ανταγωνιστικός απέναντι σε νέο πολύ άξιο εκπρόσωπο της παγκόσμιας υπερδύναμης της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, αλλά έφτασε μία ανάσα από τη νίκη όταν προηγήθηκε με 2-1 σετ και 9-7 στους πόντους σε δικά του σερβίς!

Με τη μεγάλη ποιότητά του βέβαια, βρήκε λύσεις και ο φιναλίστ του αμέσως προηγούμενου τουρνουά στην Ντόχα, το ματς πήγε στο 5ο και τελευταίο σετ κι εκεί ο Ελευσίνιος άσος λύγισε στις λεπτομέρειες. Έστειλε… μήνυμα πάντως, ότι σύντομα μπορεί να έρθει και η μέρα που θα ρίξει και κινεζικά τείχη!
Τα σετ 7-11, 11-6, 11-2, 9-11 και 6-11.

Με αυτό το αποτέλεσμα έκλεισε η ελληνική παρουσία στο Contender της Ντόχα, μετείχε επίσης ο Γιώργος Σταματούρος και αξίζει αν σημειωθεί ότι το δίδυμο αγωνίστηκε χωρίς προπονητή.