ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 9-10: Ποιο φαβορί; Μίλησε η ελληνική ψυχή

Κόντρα στην πολυνίκη των Ολυμπιακών Αγώνων, η Ελλάδα έφερε τούμπα τα προγνωστικά και πήρε τη νίκη με 10-9!

Καταπληκτικό ξεκίνημα και αναμέτρηση για γερά νεύρα αποδείχθηκε η πρεμιέρα της Εθνικής Ελλάδος. Κόντρα στο φαβορί της διοργάνωσης η Εθνική ομάδα πόλο Ανδρών, ξεκίνησε εντυπωσιακά στο Ολυμπιακό τουρνουά, αφού επικράτησε με 10-9 της κατόχου 9 χρυσών μεταλλίων Ουγγαρίας.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου μπήκε νοθρά στο παιχνίδι, με τους Μαγυάρους να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν προβάδισμα τριών τερμάτων (5-2). Βέβαια, αυτό δεν κράτησε για πολύ και δεν έριξε ψυχολογικά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, το οποίο ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Εθνική ισοφάρρισε την Ουγγαρία.

Η αρχή της τρίτης περιόδου βρήκε τη «γαλανόλευκη» να προηγείται στο σκορ και να μην χάνει ποτέ το προβάδισμα που είχε αποκτήσει, μέχρι το τέλος.

Πρώτος σκόρερ της Ελλάδας, ήταν ο Φουντούλης που πέτυχε τρία γκολ, ενώ πολύ σημαντικός ήταν και ο Ζερδεβάς στην εστία, έχοντας πολλές σημαντικές αποκρούσεις, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική, είναι κόντρα στην παγκόσμια πρωταθλήτρια, Ιταλία, το πρωί της Τρίτης στις 9.30, για τη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου.

Τα οχτάλεπτα:3-2, 3-4, 2-3, 1-1.

ΤΑ HIGHLIGHTS TOY ΑΓΩΝΑ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μαρτζ):Νάγκι, Ανγκιάλ 2, Μάνχρεζ 1, Ζαλάνκι, Βάμος, Χονζνιάσκι, Πάστζορ, Γιάνσικ, Έρντελι 3, Βάργκα 3, Μεζέι, Χαράι.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 2.