ΤΟΚΙΟ 2020: Αγκάλιασαν το θρίαμβο αλλά τη... βούλιαξαν με αποβολές

Οι διαιτητές στέρησαν από την εθνική ομάδα δεύτερο θρίαμβο στο Τόκιο – Ισοπαλία 6-6 με την Ιταλία, με ανατροπή την τελευταία περίοδο ελέω διαιτητών!

Δεν ήταν γραφτό να θριαμβεύσει ξανά η Εθνική κόντρα στην Ιταλία… Αν και έδειξε τα δόντια της στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, οι 13 αποβολές των τυπικά γηπεδούχων έκαναν τη διαφορά. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήρθε ισόπαλο με σκορ 6-6.

Το παιχνίδι, εξ αρχής, αναμενόταν πολύ δυνατό και με χαμηλό σκορ, πράγμα που αποδείχθηκε και στη πισίνα. Πολλά μπλοκ από τους αμυντικούς, πολλές αποκρούσεις από τους τερματοφύλακες, με συνέπεια στα πρώτα δύο οκτάλεπτα να έχουν σημειωθεί μόνο τέσσερα τέρματα συνολικά.

Το προβάδισμα και τις δύο φορές πήραν οι Ιταλοί, με την Εθνική Ελλάδος να έχει άμεσες απαντήσεις κάθε φορά. Πρώτα ο Μουρίκης και μετά ο Παπαναστασίου ισοφάρισαν κάθε φορά που η «γαλανόλευκη» βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Θόδωρου Βλάχου πραγματοποίησε τη δική της επίθεση. Με απίστευτες άμυνες και αποτελεσματικότητα για… σεμινάριο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του, πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (6-2).

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η Εθνική μας δεν κατάφερε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά με τους Ιταλούς να ισοφαρίζουν και να βρίσκονται μάλιστα πολύ κοντά στην απόλυτη ανατροπή, όμως ο Μάνος Ζερδεβάς δεν το επέτρεψε με ακόμη μία εντυπωσιακή εμφάνιση κάτω από τα γκολπόστ.

Τελικό σκορ: 6-6

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-1, 0-4, 4-0

ΙΤΑΛΙΑ: Ντελ Λούγκο, Ντι Φλούβιο, Λουόνγκο 1, Φιλιόλι 2, Πρεσιούτι, Βελότο, Ρενζούτο, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι, Μποντέγκας, Αϊκάρντι 2, Ντόλτσε.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1.