ΘΟΔΩΡΗΣ ΒΛΑΧΟΣ: «Απογοητευμένος με την εμφάνισή μας στο τέλος»

Ο Έλληνας τεχνικός σχολίασε το ισόπαλο σκορ, 6-6, με την Ιταλία δηλώνοντας απογοητευμένος με την εμφάνιση της Εθνικής κόντρα στο τελευταίο οκτάλεπτο.

Η Εθνική έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια κόντρα στους Ιταλούς, με τον ομοσπονδιακό προπονητή να μην είναι ευχαριστημένος στις δηλώσεις του με την έκβαση που πήρε ο αγώνας.

Ο Θοδωρής Βλάχος, τόνισε πως ήταν ένα παιχνίδι αρκετά μοιρασμένο, υπογραμμίζοντας πως η ομάδα του είχε κάκιστη διαχείριση της υπερ της διαφοράς στο τελευταίο οκτάλεπτο, όπου και διαμορφώθηκε το τελικό 6-6.

Αναλυτικά δήλωσε:

«Ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι που θα το θυμόμαστε στην ιστορία των μεγάλων τουρνουά. Στα τα πρώτα δύο οκτάλεπτα, οι δύο ομάδες εστίασαν στην άμυνα, το τρίτο ήταν για την Ελλάδα και το τέταρτο για την Ιταλία.

Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να έχουμε δουλέψει καλύτερα στην τελευταία περίοδο. Είχαμε τουλάχιστον τρεις ή τέσσερις καλές ευκαιρίες να πετύχουμε ένα γκολ, γεγονός που θα έκανε πιο «εύκολα» τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ήμουν σίγουρος ότι η Ιταλία θα πίεζε και θα προσπαθούσε να κάνει ό,τι μπορεί για ν’ αλλάξει το σκορ. Νομίζω ότι το να χάνεις 4-0 στο τελευταίο οκτάλεπτο, στους Ολυμπιακούς Αγώνες, είναι σπάνιο και δεν νομίζω ότι θα δούμε να συμβαίνει ξανά. Δεν είμαι χαρούμενος που συνέβη στην ομάδα μου.  Δεν κερδίσαμε, αλλά ούτε χάσαμε».