Παρίσι 2024: Τα Λιοντάρια του πόλο νίκησαν και την Ιταλία με απίθανο Ζερδεβά (9-8)!

Η εθνική ομάδα του πόλο νίκησε και τους Ιταλούς για να κάνει το 4/5 στον όμιλο και να προκριθεί ως πρώτη ή δεύτερη!

Συνεχείς μάχες, αμείωτο ενδιαφέρον, εναλλαγές στο προβάδισμα και νικήτρια την Ελλάδα είχε το τελευταίο ματς της εθνικής πόλο ανδρών για τη φάση των ομίλων των Ολυμπιακού τουρνουά!

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ολοκλήρωσε με 4/5 νίκες και θα προκριθεί ως πρώτη ή δεύτερη, ενώ τώρα περιμένει το αποτέλεσμα στο ματς των ΗΠΑ με την Κροατία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με εξαιρετική απόκρουστη του Ζερδεβά σε σουτ του Ντι Φούλβιο, η οποία οδήγησε στο «γαλανόλευκο» 1-0 στον παραπάνω. Οι Ιταλοί ισοφάρισαν, η εθνική μας προηγήθηκε ξανά, όμως το οκτάλεπτο έληξε με σκορ 2-2.

Οι Ιταλοί προσπέρασαν γαι πρώτη φορά με παραπάνω, όμως η ανατροπή ήταν άμεση. Ο αγώνας συνεχίστηκε… μία σου και μία μου με τις δύο ομάδες να σταματούν για ημίχρονο με την Ελλάδα μπροστά με 6-5.  Το τρίτο οκτάλεπτο είχε μόλις ένα γκολ και αυτό ήταν… ιταλικό, ενώ η «γαλανόλευκη» έχασε πέναλτι και σπατάλισε ευκαιρία να περάσει ξανά μπροστά.

Αυτό όμως έγινε – και μάλιστα με πέναλτι – στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως η ισοφάριση ήταν ξανά άμεση. Και πάλι μπροστά με 8-7 και πάλι ισοφάριση σε 8-8…

Τρία λεπτά πριν το τέλος, ήρθε η ώρα του αρχηγού Φουντούλη, ο οποίος σκόραρε και ξέπσασε σε πανηγυρισμούς. Αυτή ήταν τελικά και η… χαριστική βολή. Γι αυτό φρόντισε ο επικός Μάνος Ζερδεβάς, που με πολλαπλές αποκρούσεις «σφράγισε» τη νίκη.