ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ 13–9: Καρέ νικών για τις «ερυθρόλευκες»

Με πρώτη σκόρερ την Ελευθερία Πλευρίτου, που σημείωσε πέντε γκολ, ο Ολυμπιακός αύξησε το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα με τον Εθνικό να είναι πιεστικός μέχρι το πρώτο οκτάλεπτο.

Καρέ νικών συμπλήρωσε ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα πόλο της Α1 γυναικών. Για την 4η αγωνιστική επικράτησε στο «Καπαγέρωφ» 13-9 του συντοπίτη Εθνικού και οδηγεί την κούρσα. Ο Εθνικός άρχισε καλά και ήταν απόλυτα ανταγωνιστικός στο πρώτο 8λεπτο διάστημα, στο οποίο προηγήθηκε με 2-0 και 3-2. Γρήγορα όμως ο Ολυμπιακός …αποκατέστησε την τάξη παίρνοντας το προβάδισμα και με δυνατό δεύτερο 8λεπτο έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (8-4).

Είχε τον έλεγχο και στη συνέχεια και με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Ελευθερία Πλευρίτου, που πέτυχε πέντε γκολ, έφτασε στο τελικό 13-9. Αποδοτική σε ένα ακόμα ματς και η Τριχά, σκόραρε τρεις φορές. Από τον Εθνικό, που επικράτησε στο επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου, ήταν πρώτη σκόρερ η Στεφανία Χαραλαμπίδη με τρία τέρματα.

Ο Ολυμπιακός προετοιμάζεται παράλληλα για την έναρξη των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων και ήταν δυνατό το τεστ με τον ενισχυμένο φέτος Εθνικό.

Οκτάλεπτα: 4-3, 4-1, 2-3, 3-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Χ. Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 5, Σλίκινγκ 2, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Ξενάκη 1, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου, Κρίστμας, Τριχά 3 , Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Χαλδαίου.

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBELHELLAS (Μάρκο Μίσιτς): Σωτηρέλη, Ιωάννου 1, Χαραλαμπίδη Ιωαν. 1, Ελληνιάδη 1, Κοντονή, Μπάκοτς 1, Χατζηκυριακάκη, Μπενέκου Αλκ. 2,  Ρακιντζή, Χαραλαμπίδη Στεφ. 3, Μπενέκου Ι., Μπερίκου, Φερεντίνου, Μπέτα, Γκότζια.