ΕΘΝΙΚΟΣ - ΡΟΜΑ 14-5: Περίπατος για τον «Αυτοκράτορα»

Εύκολο βράδυ είχαν οι παίκτριες του Εθνικού Πειραιώς, καθώς κέρδισαν εύκολα με 14-5 τη Ρόμα, στην πρώτη αγωνιστική της Euro League…

Η ομάδα του Μάρκο Μίτσιτς ήταν καταιγιστική και πέτυχε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που της δίνει προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Οι πολίστριες του Εθνικού μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό και πήραν το κεφάλι στο σκορ από το πρώτο οκτάλεπτο (5-2). Στη συνέχεια, η άμυνα της ομάδας του Πειραιά ήταν ατσαλένια με την Άσλεϊ Τζόουνς να κρατά ανέπαφη την εστία της στο δεύτερο και το τρίτο οκτάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο, με τη νίκη να έχει κριθεί, η Ρόμα κατάφερε να βρει τέρματα κάνοντας 5 τα γκολ της και το τελικό αποτέλεσμα να είναι 14-5.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τον Εθνικό η Στεφανία Χαραλαμπίδη που πέτυχε πέντε γκολ, ενώ η Μπενέκου πρόσθεσε άλλα τρία.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 2-0, 5-0, 2-2

ΕΘΝΙΚΟΣ: Σωτηρέλη, Ιωάννου 1, Ι. Χαραλαμπίδη, Ελληνιάδη 2, Κοντονή 1, Μπάκοτς 1, Χατζηκυριακάκη 1, Α. Μπενέκου 3, Μπέτα, Σ. Χαραλαμπίδη 5, Ι. Μπενέκου, Καραμπέτσου, Τζόνσον.

ΡΟΜΑ: Ιχελμπέργκερ, Κοτσιέρε 1, Γκαγιάρντι, Αβένιο, Τζιουστίνι 1, Ρανάλι, Πικόζι 1, Ταμπάνι 1, Ναρντίνι 1, Ντι Κλαούντιο, Στοράι, Λα Ρος, Μπραντιμάρτε.