WORLD LEAGUE: Έχασε τη μάχη της πρώτης θέσης η Εθνική με ήττα 8-4 από το Μαυροβούνιο

Την ήττα με 8-4 από την Εθνική ομάδα του Μαυροβούνιου, γνώρισε η Εθνική Ελλάδος πόλο ανδρών, χάνοντας το εισιτήριο για το τελικό του World League.

Η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των αντρών ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο με 8-4 στον πρώτο ημιτελικό του World League που πραγματοποιείται στην Τιφλίδα της Γεωργίας και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στον αυριανό μικρό τελικό απέναντι στην ηττημένη ομάδα του δεύτερου ημιτελικού Ιταλίας – Ηνωμένων Πολιτειών.

Δύο πρόσωπα έδειξε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στον ημιτελικό. Ένα σπουδαίο στο πρώτο ημίχρονο όταν παίζοντας πολύ καλή άμυνα προηγήθηκε με 3-2 και ένα αρνητικό στο δεύτερο μισό της συνάντησης όταν δεν μπόρεσε να σκοράρει για 14 λεπτά (!) με αποτέλεσμα οι Μαυροβούνιοι να μετατρέψουν το 3-2 εις βάρος τους σε 8-3 υπέρ τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι αντίπαλοι είχαν επτά παίκτες που σκόραραν.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-1, 4-0, 2-1

ΕΛΛΑΔΑ: Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης 1, Καλογερόπουλος, Γαλανίδης.