Εθνικός-Σαμπαντέλ 8-13: Πλήρωσαν και την απειρία τους οι Πειραιώτισσες

Στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά της Euroleague στο πόλο γυναικών ο Εθνικός ήταν ανταγωνιστικός μέχρι κάποιο σημείο κόντρα στη σπουδαία ισπανική ομάδα και το όνειρο για πρόκριση στο Final 4 σβήνει.

Δεν μπόρεσε να πάει κόντρα στα προγνωστικά και την ανωτερότητα της Σαμπαντέλ ο Εθνικός. Στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά και τον πρώτο αγώνα για την 8άδα της Euroleague ήταν ανταγωνιστικός για δύο οκτάλεπτα, αλλά μετά πλήρωσε και την απειρία του. Ηττήθηκε με 8-13 και το όνειρο για πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης σβήνει. Η ρεβάνς στην έδρα της σπουδαίας ισπανικής ομάδας γίνεται στις 26 Φεβρουαρίου.

Προηγήθηκε 6-4 στο ημίχρονο

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για δύο οκτάλεπτα, με τη Σαμπαντέλ να προηγείται 2-1, τον Εθνικό να προσπερνά 3-2 και την πρώτη περίοδο να τελειώνει 3-3. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για την ομάδα του Πειραιά, καθώς η Κοντονή έγραψε το 6-4 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η πολύπειρη Σαμπαντέλ πέρασε μπροστά με τρία γκολ στη σειρά, η Ιωάννα Χαραλαμπίδη ισοφάρισε δύο φορές σε 7-7 και 8-8 αλλά τα πράγματα εξελίχτηκαν πολύ άσχημα για τη γηπεδούχο ομάδα. Έμεινε χωρίς γκολ στα τελευταία 11 λεπτά του αγώνα, αντίθετα η Σαμπαντέλ ήταν παραγωγική σε άμυνα και επίθεση και διαμορφώθηκε το 13-8.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 2-6, 0-3.

Εθνικός: Σωτηρέλη, Ιωάννου, Ιωάννα Χαραλαμπίδη 2, Ελληνιάδη, Κοντονή 1, Πάρκες, Χατζηκυριακάκη 1, Άλκηστη Μπενέκου 1, Ρακιντζή, Στεφανία Χαραλαμπίδη 2, Ιόλη Μπενέκου, Μπάκοτς 1, Τζόνσον.

Σαμπαντέλ: Έστερ Ράμος, Ορτίθ, Χάμες, Φαν ντερ Σλοτ, Σεράνο, Στέφενς 1, Σόχι, Γκαρσία 3, Φόρτσα 5, Κέουνινγκ 3, Πέρεθ, Γκονζάλες 1, Καράσκο.