Παγκόσμιο Στίβου: Βίντεο - H τρελή ενέργεια καμέραμαν στα 3.000 μ. στιπλ

Παγκόσμιο Στίβου: Βίντεο – Καμέραμαν παραλίγο να προκαλέσει ατύχημα στα 3.000 μ. στιπλ

Ο τελικός στα 3000 μέτρα στιπλ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου που γίνεται στο Όρεγκον είχε ένα highlight διαφορετικό από τα συνηθισμένα.

Το χρυσό μετάλλιο στην κούρσα κατέκτησε ο Μαροκινός Σουφιγάν Ελ Μπακάλι ο οποίος έβαλε τέλος στην κυριαρχία της Κένυας στα 3000 μέτρα στιπλ.

Ο Λαμέκα Γκίρμα από την Αιθιοπία πήρε το ασημένιο, ενώ το χάλκινο πήρε ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2017 και του 2019, Κονσελάς Κιπρούτο.

Δεν αποκλείεται ωστόσο να είχαμε άλλους αθλητές στο βάθρο αν το ατύχημα που όλοι βλέπανε ότι θα συμβεί απετράπη την τελευταία στιγμή.

Οι αθλητές έτρεχαν τον πρώτο γύρο όταν ένας κάμεραμαν μπήκε άθελά του στην πίστα και παραλίγο να γκρεμίσει τους αγωνιζόμενους.

Ο καμέραμαν παρασύρθηκε τραβώντας πλάνα από το τριπλούν και δεν κατάλαβε πού βρισκόταν τη στιγμή που οι αθλητές έτρεχαν γύρω του.

Ευτυχώς διατήρησε την ψυχραιμία του και δεν κουνήθηκε μέχρι να περάσουν όλοι. Κι έτσι η κούρσα συνεχίστηκε χωρίς απρόοπτα.