Παγκόσμιο κλειστού στίβου: Ο Χολογουέι κυριάρχησε στα 60μ. εμπ.

Δεν είχε αντίπαλο ο Αμερικανός Γκραντ Χολογουέι στα 60μ εμπόδια και αφού στα ημιτελικά είχε ισοφαρίσει το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ με 7.29 στον τελικό πήρε το χρυσό μετάλλιο με 7.39

Είχε δείξει από τα ημιτελικά τις… άγριες διαθέσεις του και, όπως αναμενόταν, ο Γκραντ Χολογουέι πρώτευσε στα 60μ εμπόδια του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Πριν από τον βραδινό τελικό είχε ισοφαρίσει το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ (7.29). Στον τελικό ο 25άχρονος Αμερικανός ήταν ελάχιστα… πιο αργός, πέτυχε 7.39, αλλά του ήταν αρκετό ώστε να στεφθεί για πρώτη φορά παγκόσμιος πρωταθλητής στον κλειστό στίβο.
Ο Γάλλος Πασκάλ Μαρτινό-Λαγκάρντ ανέβηκε τρίτη φορά την καριέρα του στο δεύτερο σκαλί του βάθρου σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού (έκανε 7.50), ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Αμερικανός Τζάρερ Ίτον με 7.53. Να προστεθεί ότι στην 7η θέση με 7.62 τερμάτισε ο Μίλαν Τραϊκοβιτς, πρωταθλητής Ευρώπης στα 60μ. εμπ. για την Κύπρο.

Πρώτο χρυσό μετά από δύο ασημένια για τη Γουίλσον στα 800μ.

Η Άντζι Γουίλσον, “ασημένια” στις δύο προηγούμενες διοργάνωση σε Μπέρμιγχαμ και Πόρτλαντ, αναδείχθηκε νικήτρια στα 800 μ. στο 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου. Η αθλήτρια από τις ΗΠΑ τερμάτισε σε 1.59.09 και κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο της χρυσό στη διοργάνωση, βελτιώνοντας παράλληλα και το φετινό της ρεκόρ. Η ΗΠΑ έκαναν δύο τα χρυσά τους αγώνισμα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Φρίγουι Χαϊλού από την Αιθιοπία με 2.00.54. Η 21χρονη ανέβηκε πρώτη φορά στο βάθρο των νικητριών σε μεγάλη διοργάνωση. Τρίτη ήταν η Μαλιμάχ Νακαγί (Ουγκάντα) με 2.00.66, η αθλήτρια που μπήκε στην κούρσα με την καλύτερη επίδοση (1.58.58).