Μαρία Σάκκαρη: To μπλακ άουτ της ζωής της

H Mαρία Σάκκαρη ηττήθηκε 1-6, 7-5, 6-1 από τη φορμαρισμένη Ονζ Ζαμπέρ στα προημιτελικά του τουρνουά Μάστερς της Ρώμης και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στο Νο 3 της παγκοσμιας κατάταξης.

Kαταιγιστική η Μαρία πήρε το πρώτο σετ με 6-1 σε 33 λεπτά. Και η αντίπαλός δεν ήταν καμιά… τύπου Γκοφ αλλά η νικήτρια του προηγούμενου Μάστερς που έγινε την περασμένη εβδομάδα στη Μαδρίτη.

Η Ζαμπέρ μετρούσε 9 συνεχόμενες νίκες και είχε φέτος ρεκόρ στο χώμα 15-2 αλλά η Μαρία στο πρώτο σετ ήταν άπαικτη.

Φουριόζα μπήκε και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 5-2, 3-0. Όλα έδειχναν ότι ήταν θέμα χρόνου η χειραψία των δυο τενιστριών στο φιλέ. Και ξαφνικά θαρρείς κι έπεσε ο… διακόπτης της Μαρίας.

Η Ζαμπέρ κέρδισε 5 διαδοχικά γκέιμ και έφερε στα ίσα το ματς μετά από 1 ώρα και 32 λεπτά. Και δεν σταμάτησε εκεί. Συνέχισε να πυροβολεί την «άοπλη» Σάκκαρη φτάνοντας στα 8 σερί κερδισμένα γκέιμ.

Η Μαρία κατάφερε να σταματήσει την κατηφόρα στο τέταρτο γκέιμ (3-1) αλλά μόνο προσωρινά. Η Τυνήσια δεν την άφησε να πάρει ανάσα και έφτασε σε άνετο 6-1.

Η Σακκάρη έχασε έτσι την ευκαιρία να ανέβει στο Νο 3 κόσμου ισοφαρίζοντας το καλύτερό της πλασάρισμα στην κατάταξη της WTA, από τις 21 Μαρτίου. Και γιατί όχι, να κοίταζε ακόμη ψηλότερα αφού με πρόκριση στον τελικό θα καπάρωνε το Νο 2.

Δείτε τα highlights του αγώνα Ζαμπέρ – Σάκκαρη 2-1