Στέφανος Τσιτσιπάς: Το εξπρές του μεσονυχτίου

Σε ένα ματς που τέλειωσε περασμένα μεσάνυχτα ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε με ανατροπή 3-2 σετ (5-7, 4-6, 6-2, 6-3, 6-2) του Ιταλού Λορέντζο Μουζέτι στον 1ο γύρο του Ρολάν Γκαρός 2022.

Απέναντι στο Νο 66 της παγκόσμιας κατάταξης ο περσινός φιναλίστ του τουρνουά έκανε τα εύκολα δύσκολα και χρειάστηκε να σκάψει βαθιά για να βγεί από την τρύπα που μόνος του είχε πέσει. Τέλος καλό όμως, όλα καλά…

Η ανατροπή του Μουζέτι

Ο Τσιτσιπάς πήρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους στο σερβίς του Ιταλού και αξιοποίησε το πρώτο μπρέικ πόιντ που είχε στο ματς. Στη συνέχεια πήρε ένα λαβ γκέιμ με το σερβίς του και προηγήθηκε 4-1.

Ο Στέφανος έπαιξε ένα καταστροφικό έβδομο γκέιμ, κάνοντας αβίαστα λάθη (μέχρι και νταμπλ φοτ) και έδωσε την ευκαιρία στον Μουζέτι να του σπάσει το σερβίς και να μειώσει σε 4-3.

Προσπάθησε να πάρει πίσω το μπρέικ σε ένα μαραθώνιο γκέιμ που κράτησε σχεδόν 12 λεπτά αλλά ο Ιταλός κατάφερε να επιβιώσει σβήνοντας τρία μπρέικ πόιντ και να φέρει το σετ στην ισοροπία 4-4.

Πιέζοντας τον Τσιτσιπά στο μπάκχαντ ο Μουζέτι πήρε και το δέκατο γκέιμ πιο εύκολα από κάθε άλλο μέχρι τώρα στο σερβίς του ισοφαρίζοντας σε 5-5. Κακές επιλογές από τον Στέφανο και τρία αβίαστα λάθη στο σέρβις γκέιμ του τον έφεραν με την πλάτη στον τοίχο (5-6). Ο Μουζέτι τον εκτέλεσε με το φόρχαντ στο 12ο γκέιμ και πήρε το σετ με 7-5 σε 63 λεπτά.

Ο κατήφορος του Στέφανου

Και η κατηφόρα του Στέφανου συνεχίστηκε στο δεύτερο σετ. Το σερβίς του έγινε πλέον πολύ ευάλωτο, ο Μουζέτι του το έσπασε δυο φορές και έφτασε να επεκτείνει το σερί του σε 6-0 στα γκέιμ.

Ο Τσιτσιπάς έχοντας χάσει το μυαλό του άρχισε να κάνει λάθη και με το φόρχαντ που είναι το ισχυρό του όπλο. Με το ζόρι κράτησε το τρίτο σέρβις γκέιμ του στο σετ και μείωσε σε 4-1.

Στο διάλειμμα καθάρισε το μυαλό του και επέστρεψε πολύ επιθετικά στο γήπεδο. Πήρε εύκολα πίσω το πρώτο μπρέικ μειώνοντας σε 4-2 και αμέσως μετά καθάρισε και το επόμενο ξαναμπαίνοντας στο ματς (4-3).

Ήταν σε καλό δρόμο και στο 8ο γκέιμ ώσπου ο Μουζέτι έβγαλε στο 30- 30 ένα απίθανο μπακχαντ που έξυσε την πλάγια γραμμή και ουσιαστικά ήταν αυτό που του έδωσε το γκέιμ (5-3). Στο επόμενο ο Ιταλός βρέθηκε δυο πόντους μακριά από το σετ αλλά ο Τσιτσιπάς κατάφερε να βγει από τη δύσκολη θέση με επιθέσεις από το φόρχαντ (5-4).

Ωστόσο δεν είχε απαντήσει στο σέρβις γκέιμ του Μουζέτι ο οποίος πήρε πόντους με κάθε τρόπο (άσο, ντροπσοτ, γουίνερ με το μπάκχαντ και το φόρχαντ) και κατέκτησε τελικά και το δεύτερο σετ (6-4) με συμπληρωμένη 1 ώρα και 51 λεπτά αγώνα.

Φως στο βάθος του τούνελ

Ο Μουζέτι έσφιξε τη γροθιά του στο τέλος του δεύτερου σετ. Δεν ήξερε τι τον περίμενε στο τρίτο. Ο Τσιτσιπάς μπήκε σαν ταύρος στο κορτ και μέσα σε 6 λεπτά κέρδισε τρία γκέιμ, χάνοντας μόνο έναν πόντο πριν ο Μουζέτι προβάλει μια μικρή αντίσταση μείωνοντας σε 3-1.

Αλλά απέναντι του τώρα είχε έναν άλλο Τσιτσιπά. Πολύ πιο επιθετικό και συνάμα περισσότερο μυαλωμένο ο οποίος έκανε εύκολα το 4-1 και το 5-2 χάρις στα μεγάλα σερβίς του και με τις απίθανες άμυνές του έκλεισε το σετ 6-2 μέσα σε 24 λεπτά.

Η αντεπίθεση του Τσιτσιπά

Ο Τσιτσιπάς συνέχισε το σφυροκόπημα και στο τέταρτο σετ. Ο Ιταλός έριξε κι αυτός μερικά χτυπήματα αλλά στο τέλος έχασε το πρώτο γκέιμ. Έχασε και το δεύτερο στο σερβίς του. Μαζί και την αυτοπεποίθησή του. Ο Στέφανος έστω δύσκολα έφτασε στο 3-0.

Όμως ο Ιταλός δεν κατέθεσε τα όπλα. Όχι μόνο υπερασπίστηκε το σερβίς του αλλά έκανε και μπρέικ για να μειώσει σε 3-2. To μπακχαντ του όμως τον πρόδωσε στους κρίσιμους πόντους και ο Στέφανος πήρε πίσω το μπρέικ για να φτάσει στο 4-2.

Τα λάθη έγιναν συνήθεια για τον Ιταλό. Οι λαγοί στο καπέλο του εξαντλήθηκαν και ο Τσιτσιπάς έκανε ό,τι ήθελε στο κορτ κατακτώντας το τέταρτο σετ 6-3 και ισοφαρίζοντας το ματς ύστερα από 3 ώρες και 4 λεπτά.

Πλέον ούτε ένας από τους ξενύχτηδες θεατές στο κεντρικό γήπεδο του Ρολάν Γκαρός  πίστευε ότι ο Μουζέτι μπορεί να επανέλθει. Κι έτσι ακριβώς έγινε. Ο Τσιτσιπάς κέρδισε μάνι μάνι το σετ 6-2 και μετά από 3 ώρες και 32 λεπτά προκρίθηκε στον 2ο γύρο.