Στέφανος Τσιτσιπάς: Λιοντάρι που κοιμάται, λιοντάρι που βρυχάται

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε με 6-3, 7-6 (8), 6-7 (3), 7-6 (7) το εμπόδιο του Τσέχου Ζντένεκ Κόλαρ και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Ρολάν Γκαρός όπου θα αντιμετωπίσει τον Σουηδό Μίκαελ Ίμερ.

Αν και δεν είχε διαθέση για άλλο θρίλερ ο Στέφανος, που τη Τρίτη μας… ξενύχτησε μέχρι να δαμάσει τον Ιταλό Μουσέτι στον πρώτο γύρο, κατάφερε να το ξαναζήσει παρά το γεγονός ότι ο Τσέχος, Νο 134 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν ήταν ανάλογης δυναμικότητας αντίπαλος.

Όμως ήταν στιγμές που μόνο σε παίκτη που ξεκίνησε από τα προκριματικά δεν έμοιαζε. Σε μεγάλο διάστημα του αγώνα που είχε διάρκεια 4 ώρες και 6 λεπτά, έσπρωξε τον Τσιτσιπά να βγάλει τον καλύτερο εαυτό του στο κορτ αλλά στο τέλος μέτρησε η διαφορά κλάσης.

Ο Στέφανος, αγώνα με αγώνα, πατάει καλύτερα στο κοκκινόχωμα του παρισινού γκραν σλαμ. Προς το παρόν μοιάζει με λιοντάρι που άλλες φορές κοιμάται και άλλες βρυχάται…

Tsitsi-fast στο πρώτο σετ

O Στέφανος αντιμετώπισε μικροπροβλήματα με το σερβίς του στην αρχή. Δεν μπορούσε να χτίσει το παιχνίδι του κι έκανε αβίαστα λάθη. Έδωσε θάρρος στον Τσέχο που απείλησε πρώτος με μπρέικ αλλά την κατάλληλη στιγμή βρήκε δυο άσους και κράτησε το σερβίς του (2-1).

Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Κόλαρ για να φτάσει σε μπρέικ και με απανωτούς άσους να προηγηθεί 4-1. Ο Τσέχος πήρε μια ανάσα μειώνοντας σε 4-2 αλλά ο Στέφανος είχε ρυθμό και κατέκτησε το σετ σε 33 λεπτά με 6-3 με εξαιρετική στατιστική (13 γουίνερ και μόλις 6 αβίαστα λάθη).

Ο Τσιτσιπάς έδωσε δικαιώματα στο δεύτερο σετ

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με βομβαρδισμό το δεύτερο σετ. Με τρεις άσους έφτασε κιόλας του 9 στο ματς κι έκανε το 1-1. Ο Κόλαρ δεν το έβαλε κάτω. Κράτησε το σερβίς του και εκμεταλλεύτηκε τα άστοχα φόρχαντ του Στέφανου για να προηγηθεί 3-1 και να φτασει γρήγορα στο 4-1!

Θυμωμένος ο Τσιτσιπάς απάντησε με τρία κερδισμένα γκέιμ μέσα σε 8 λεπτά και έφερε το σετ στην ισοροπία. Βρέθηκε σε δύσκολη θέση στο 12ο γκέιμ καθώς ο Κόλαρ είχε δυο σετ πόιντ, κατάφερε όμως να τα σβήσει και τα δυο και να οδηγήσει το σετ στο τάι-μπρέικ, όπου επικράτησε με 10-8 αφού έσωσε ένα ακόμη σετ πόιντ του Τσέχου.

Μαγκιά του Κόλαρ

O Kόλαρ δεν κατέθεσε τα όπλα και συνέχισε να παλεύει για κάθε πόντο στο ματς. Ο Στέφανος χρειάστηκε το τέλειο ντροπ σοτ για να πάρει το τρίτο γκέιμ και να κάνει καταχειροκρούμενος το 2-1. Νίκησε και τα νεύρα του για να προηγηθεί 3-2.

Υπερασπίζοντας και οι δυο τα σερβίς, πήγαν το σετ μέχρι το τέλος και έλυσαν τις διαφορές τους (ξανά) στο τάι μπρέικ. Αυτή τη φορά ήταν ο Τσέχος που πήρε κεφάλι στο σκορ με 3-0, 4-1, 6-2. Ο Τσιτσιπάς γλίτωσε το ένα σετ πόιντ με τον 18ο άσο του αλλά ο Κόλαρ έφτασε στο 7-3 και έδωσε παράταση στο ματς.

Με την αυτοπεποίθησή του στα υψη ο Κόλαρ οδήγησε από την αρχή το σετ, αν και στο τρίτο γκέιμ απειλήθηκε με μπρέικ (2/9 ο Τσιτσιπάς μπρέικ πόιντ). Ο Στέφανος έβγαλε τον 20ο άσο του με τη συμπλήρωση 3 ωρών και 8 λεπτών στον αγώνα και ισοφάρισε 2-2.

Είδε την ευκαιρία για μπρέικ στο επόμενο γκέιμ και δεν την άφησε να πάει χαμένη (3/10 μπρέικ πόιντ) παίρνοντας αυτός τώρα το προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο το κράτησε μόνο για μερικά λεπτά αφού αμέσως υπέστη μπρέικ και το ματς πήγε πάλι στην ισοροπία (3-3).

Η αγωνία χτύπησε κόκκινο καθώς το σετ έφτανε στο τέλος του και τίποτα δεν είχε κριθεί (6-6). Το τάιμ μπρέικ κλήθηκε να δώσει πάλι τη λύση. Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (2-6) αλλά κατάφερε να ξεγλιστρήσει (6-6) και να αντεπιτεθεί για να φτάσει σε διπλό μάτς πόιντ (7-6, 8-7) και να πάρει τελικά τη νίκη (9-7).