ΤΟΚΙΟ 2020: Όσα συνέβησαν στο τένις την πρώτη ημέρα

Με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να δείχνει από νωρίς τις διαθέσεις του, έγινε η πρεμιέρα του Ολυμπιακού Τουρνουά στο Τόκιο. Νίκες για Μεντβέντεφ, Στρουφ, Σφιόντεκ. Η Νίνα Στογιάνοβιτς αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη στον 2ο γύρο.

Το τένις έκανε τη δική του πρεμιέρα, με τις ηχηρές απουσίες -ειδικά στο ταμπλό των ανδρών- να το καθιστούν εξαιρετικά ενδιαφέρον και απρόβλεπτο, ως προς την εξέλιξή του. Από ελληνικής πλευράς σήμερα η Μαρία Σάκκαρη μπήκε στο κόρτ και χρειάστηκε να σκαρώσει μια ανατροπή στο πρώτο σετ, για να ξεπεράσει εν τέλει με 2-0 σετ το εμπόδιο της Ανέτ Κονταβέιτ. Αύριο είναι η πρεμιέρα του Στέφανου Τσιτσιπά με αντίπαλο τον Φιλίπ Κολσράιμπερ.

Ο Τζόκοβιτς δεν αστειεύεται

Το πρώτο του χρυσό μετάλλιο θέλει να κατακτήσει σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Νόβακ Τζόκοβιτς μπήκε αποφασισμένος και «σκούπισε» τον Ούγκο Ντελιέν σε 61 λεπτά. Ήταν πραγματικά εντυπωσιακός τόσο στο σερβίς του, όπου έχασε μόλις 4 πόντους, όσο και στις επιστροφές. Δημιούργησε ευκαιρίες για 10 μπρέικ, εκ των οποίων αξιοποίησε τις 4, τρομοκρατώντας το σερβίς του Ντελιέν.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον Γιαν Λέναρντ Στρουφ. Ο Γερμανός επικράτησε του Τιάγκο Μοντέιρο, επίσης στα δύο σετ με 6-3, 6-4. Ο Στρουφ βασίστηκε, κλασικά, στο σερβίς του. Πέρασε 8 άσους, ενώ κέρδισε το 84% των πόντων του πίσω από το πρώτο του σερβίς.

Το Νο2 της κατάταξης, ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, είχε δύσκολο έργο, κάτι που φάνηκε και στην πράξη απέναντι στον Αλεξάντερ Μπούμπλικ. Κέρδισε 6-4, 7-6(8) τον Καζάκο, ο οποίος πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά προδώθηκε από τα συνολικά 36 του αβίαστα, τα 6 εξ’ αυτών διπλά λάθη από το σερβίς του. Επόμενος αντίπαλος για τον Μεντβέντεφ είναι ο Ινδός Σούμιτ Ναγκάλ, που επικράτησε με 2-1 σετ του Ντένις Ιστόμιν.

Η μεγαλύτερη έκπληξη της πρώτης ημέρας στο ταμπλό των ανδρών ήρθε από τον Τζον Μίλμαν, που επικράτησε με 2-0 (6-3, 6-4) του νεαρού Ιταλού Λορένζο Μουσέτι.

Εύκολα η Σφιόντεκ, με Στογιάνοβιτς η Σάκκαρη

Στο ταμπλό των γυναικών η Ίγκα Σφιόντεκ ήταν αρκετά άνετη και παραχώρησε μόλις 4 γκέιμ στην Γερμανίδα Μόνα Μπάρτελ. Το τελικό 6-2, 6-2 ήρθε μετά από 1 ώρα και 7 λεπτά αγώνα.

Τους 19/26 πόντους που παίχτηκαν στο πρώτο της σερβίς κέρδισε η Πολωνή, με την Μπάρτελ να υποπίπτει σε 10 νταμπλ φολτ. Επόμενη αντίπαλος για την Σφιόντεκ θα είναι η Ισπανίδα Πάολα Μπαντόσα. Επικράτησε με ανατροπή 6-7(4), 6-3, 6-0 της Κριστίνα Μλαντένοβιτς.

Η αντίπαλος της Μαρίας θα είναι η Νίνα Στογιάνοβιτς. Η Σέρβα, Νο90 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε της Νάο Χιμπίνο με 2-0 (6-3, 6-3) σετ. Χρειάστηκε να κάνει ανατροπή από το 1-3 του πρώτου σετ, παίρνοντας τα επόμενα πέντε γκέιμ.

Κατάφερε να πλήξει το «φτωχό» πρώτο σερβίς της Γιαπωνέζας (9/21 πόντους στο 1ο) κάνοντας 4 μπρέικ, διορθώνοντας έτσι τη μουντζούρα της με τα 7 της διπλά λάθη.

Παβλιουτσένκοβα – Εράνι 2-0
Γκόλουμπιτς – Οσόριο Σεράνο 2-0
Στογιάνοβιτς – Χιμπίνο 2-0
Σφιόντεκ – Μπάρτελ 2-0
Φερνάντες – Γιαστρέμσκα 2-1
Φρίντσαμ – Γουάτσον 2-0
Ριμπακίνα – Στόσουρ 2-0
Πέτερσον – Αμπντελαζίζ 2-0