Στέφανος Τσιτσιπάς: «Έλιωσε» τον Ίσνερ και τώρα... Μεντβέντεφ!

ATP TOUR

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε μετά από συγκλονιστική «μάχη» τον Τζον Ίσνερ με 2-1 σετ και το βράδυ του Σαββατου (22.00) αντιμετωπίζει τον Ντανίλ Μεντβέντεφ στα ημιτελικά του Cincinnati Masters.

Ο… κανονικός Στέφανος Τσιτσιπάς είναι και πάλι κοντά μας! Μετά από «μπλακ άουτ» λίγων εβδομάδων τα κορτ του Σινσινάτι έμελλε να αποτελέσουν τον τόπο επαναφοράς του Έλληνα πρωταθλητή, και να τον φέρνουν ξανά σε ημιτελικό τουρνουά της ATP.

Μετά από αγώνα-θρίλερ με διαρκείς εναλλαγές, ο Στεφ επικράτησε του Τζον Ίσνερ με 2-1 σετ  7-6 (5), 5-7, 6-3 και το βράδυ του Σαββάτου θα τεθεί αντιμέτωπος στα ημιτελικά του Western & Southern Open με το νούμερο ένα του παγκόσμιου τένις, τον Ρώσο Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Διακοπή λόγω βροχής, θρίλερ και… επίθεση στο τρίτο σετ

Ο αγώνας διακόπηκε προσωρινά λόγω βροχής στο τάι μπρέικ του πρώτου σετ κι ενώ ο Τσιτσιπάς προηγείτο με 4-3 στο λίγο πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνας.

Ύστερα από 15λεπτη διακοπή ξανάρχισε. Ο Στέφανος με άψογη επιστροφή στο σερβίς του Ίσνερ κατέκτησε το πρώτο σετ με 7-6(5) σε 1 ώρα και 6 λεπτά.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε όπως και το πρώτο. Οι δυο ικανότατοι σέρβερ κυριάρχησαν στα σέρβις γκέιμ τους μέχρι το 11ο στο οποίο ο Ίσνερ έφτασε σε τριπλό μπρέικ πόιντ και αξιοποίησε το τρίτο για να προηγηθεί 6-5 και να κατακτήσει τελικά το σετ με 7-5.

Στο τρίτο σετ αντίθετα ο Τσιτσιπάς εμφανίστηκε απόλυτα συγκεντρωμένος, πίεσε αρκετά με εξαιρετικά χτυπήματα τον αντίπαλό του, «έλιωσε» σταδιακά την αντίσταση του Ίσνερ και έφτασε σε ένα πιο άνετο 6-3 που του έδωσε τη νίκη για τα ημιτελικά του τουρνουά.

Εκεί, στις 22.00 του Σαββάτου θα βρει απέναντί του τον Ντανίλ Μεντβέντεφ, ο οποίος νωρίτερα είχε αποκλείσει τον Τέιλορ Φριτς με 7-6(1), 6-3 σε έναν αγώνα που χτύπησε 18 άσους.