Σάκκαρη - Σερίφ 0-2: Χάθηκε άλλη μία ευκαιρία

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Κακή εμφάνιση της Σάκκαρη και ήττα στον τελικό του Parma Ladies από την Αιγύπτια Μαγιάρ Σερίφ με 2-0.

Το Parma Ladies ήταν μια μεγάλη ευκαιρία για τη Μαρία Σάκκαρη να κατακτήσει τον δεύτερο WTA Tour τίτλο της καριέρας της και πρώτο φετινό, αφού ήταν το Νο 1 του ταμπλό και είχε να αντιμετωπίσει θεωρητικά υποδεέστερες τενίστριες.

Στον τελικό έφτασε κάνοντας τρεις ανατροπές και μόνο στον ημιτελικό που έγινε νωρίτερα σήμερα (1/10), λόγω της χθεσινής κακοκαιρίας, νίκησε με «καθαρό» σκορ. Εκεί είχε να αντιμετωπίσει την άσημη,  Νο 74 της παγκόσμιας κατάταξης, Αιγύπτια Μαγιάρ Σερίφ.

Η Σάκκαρη, όμως, συνέχισε στους μέτριους ρυθμούς που κινείται το τελευταίο διάστημα και ηττήθηκε με 7-5, 6-3 στο χωμάτινο κορτ της Πάρμα, χάνοντας άλλη μια ευκαιρία για την κατάκτηση εντός τίτλου.

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη ήταν απογοητευτική στο σερβίς παρά τους 3 άσους. Με 5 διπλά σφάλματα και 44,7% επιτυχία στο πρώτο σερβίς δεν κέρδισε κανείς, κι έτσι η απλά αποτελεσματική Σερίφ πήρε το πρώτο σετ με 7-5 .

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 3-2 και ήταν 40-0 πάνω στο σερβίς της Σερίφ, αλλά οι επιστροφές ήταν κακές, το μπρέικ δεν ήρθε και η ψυχολογία της καταρρακώθηκε, όπως συμβαίνει συχνά τους τελευταίους μήνες. Η Αιγύπτια έσωσε το γκέιμ και απάντησε με μπρέικ για το 5-3 και το εύκολο 6-3 στο σερβίς της.