Τσιτσιπάς - Ρούμπλεφ 1-2: Έχασε το μομέντουμ και την πρόκριση στα ημιτελικά

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Αντρέι Ρούμπλεφ με 6-3, 3-6, 2-6 και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά των ATP Finals στο Τορίνο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν άδραξε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ μετά τη νίκη του επί Ντανιίλ Μεντβέντεφ και γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 σετ από τον έτερο Ρώσο του γκρουπ, Αντρέι Ρούμπλεφ αποχαιρέτησε τη συνέχεια των ATP Finals.

Ο Τσιτσιπάς εφάρμοσε και στο τρίτο παιχνίδι του στον όμιλο επιθετικό πλάνο, με πολλά ανεβάσματα στο φιλέ, αλλά ο Ρούμπλεφ είχε καλύτερες αντιδράσεις και έβλεπε τα κενά με καλά χτυπήματα γι’ αυτό και βρήκε πολλούς winners.

Μολονότι στο πρώτο σετ έμοιαζε ασταμάτητος, ο Τσιτσιπάς έδωσε μπρέικ στο δεύτερο και από εκεί και πέρα έχασε το μυαλό του.

Ο Ρούμπλεφ θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Νορβηγό Κάσπερ Ρούουντ, ενώ ο Τζόκοβιτς θα παίξει με τον Τέιλορ.

Η εξέλιξη του ματς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε φουριόζος στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 2-1, απειλώντας με γρήγορο μπρέικ τον Ρούμπλεφ, το οποίο και πέτυχε στο 2-1, για να πάρει προβάδισμα με 3-1 και αμέσως μετά, κρατώντας το σερβίς του με 4-1!

Ο Στέφανος κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα των τριών γκέιμ και έφτασε στο 6-3 σε 32 λεπτά.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Στεφ προσπάθησε για το άμεσο μπρέικ, οδήγησε το σκορ στο 40-40, αλλά ο Ρούμπλεφ άντεξε και προηγήθηκε με 1-0.

Κανείς δεν μπόρεσε να σπάσει το σερβίς του αντιπάλου του μέχρι το 4-3, όταν δύο αβίαστα λάθη του Τσιτσιπά, έφεραν τον Ρούμπλεφ μπροστά με 5-3.

Ο Στεφ προσπάθησε να πάρει άμεσα το μπρέικ πίσω βρέθηκε με μπρέικ πόιντ, αλλά ένα ακόμα αβίαστο λάθος έσωσε τον Ρώσο, που έκλεισε το σετ με 6-3, κερδίζοντας τρεις συνεχόμενους πόντους.

Ο Ρούμπλεφ πλήρωσε τον Τσιτσιπά με το ίδιο νόμισμα και ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ σε κάτι λιγότερο από 40 λεπτά.

Αυτοκαταστροφικός και βιαστικός ο Τσιτσιπάς, δέχτηκε νωρίς μπρέικ στο τρίτο σετ στο 1-1 για βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1.

Στο 4-2 κι ενώ το γκέιμ ήταν στην ισοπαλία, έκανε δύο νταμπλ φολτ και έδωσε στον Ρούμπλεφ την ευκαιρία να σερβίρει για τη νίκη, την οποία, ο Ρώσος δεν άφησε να πάει χαμένη.