ATP Finals: Ο Ρούουντ αντίπαλος του Τζόκοβιτς στον τελικό

Ο Κάσπερ Ρούουντ νίκησε εύκολα 2-0 σετ τον Αντρέι Ρούμπλεφ και προκρίθηκε στον τελικό των ATP Finals όπου περίμενε ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

O Kάσπερ Ρούουντ μετέτρεψε σε περίπατο τον ημιτελικό με τον Αντρέι Ρούμπλεφ τον οποίο «καθάρισε» μέσα σε 68  λεπτά με 6-2, 6-4 και προκρίθηκε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (20/11) τον Νόβακ Τζόκοβιτς ο οποίος νωρίτερα είχε αποκλείσει τον Τέιλορ Φρίτς.

Ο Ρώσος έδωσε όση ενέργεια είχε στο να κάνει την ανατροπή χτες στον αγώνα με τον Στέφανο Τσιτσιπά και απόψε έγινε έρμαιο στις διαθέσεις του Νορβηγού ο οποίος είχε τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου του (έχασε μόνο το αδιάφορο ματς με τον Ναδάλ).

Aυτός θα είναι ο 7ο ΑΤΡ τελικός του Ρούουντ μέσα στο 2022 έχοντας παίξει στον τελικό του Roland Garros και στον τελικό του US Open.

Με τη νίκη του επί του Ρούμπλεφ ανέβηκε στο Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης και αν κατακτήσει τον τίτλο θα ρίξει τον Ναδάλ από το Νο 2 . Σε κάθε περίπτωση ο Τσιτσιπάς θα κλείσει τη χρονιά στο Νο 4.