Σνάιντερ - Σάκκαρη 1-2: Με ανατροπή στον 3ο γύρο του Australian Open

ΑΠΕ

Η Μαρία Σάκκαρη έδωσε «μάχη» κόντρα στην Νταϊάνα Σνάιντερ, έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 σετ, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τη φάση των «32» του Australian Open.

Για 4η φορά στα 5 τελευταία χρόνια, η Μαρία Σάκκαρη θα είναι στις «32» καλύτερες του αυστραλιανού Grand Slam, μετά τη νίκη της με 2-1 σετ (3-6, 7-5, 6-3) σε 2 ώρες και 33 λεπτά,  επί της Νταϊάνα Σνάιντερ.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια δυσκολεύτηκε κόντρα στην 18χρονη Ρωσίδα, χάνοντας το πρώτο σετ και έφτασε στη μεγάλη ανατροπή, για να βρεθεί στον 3ο γύρο του Australian Open, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 32 winners και 40 αβίαστα λάθη.

Στο πρώτο σετ, η Σάκκαρη δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και έχασε ένα προβάδισμα με 40-0 στο πρώτο της service game και υπέστη το break, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με 3-0. Στο τελευταίο game, η Ρωσίδα χρειάστηκε 13 λεπτά, με τη Σάκκαρη να πιέζει και να έχει 3 break points για το 5-4, για να φτάσει στο 6-3 στο 5ο της set point.

Στο δεύτερο σετ, η Μαρία προηγήθηκε με 3-0 και με 4-1, με τη Ρωδίδα να καταφέρνει να μειώσει σε 4-3 και τη Σάκκαρη να κάνει νέο break για το 5-3. Πήρε ξανά πίσω το break για το 5-4 και στο επόμενο game έσβησε 3 set points στη σειρά από το 4-5, 0-40, για να κρατήσει το σερβίς της και να ισοφαρίσει σε 5-5. Εκεί, η Σάκκαρη έμεινε ζωντανή και κερδίζοντας τους 8 από τους 10 επόμενους πόντους και τελικά κατέκτησε το σετ με 7-5.

Στο 3ο σετ, η Σάκκαρη προηγήθηκε με 3-1 και υπέστη break για το 3-2. Στη συνέχεια με νέο break έκανε το 4-2 και αργότερα με love service game το 5-2.

Στο 6ο game η Σνάιντερ έσβησε 2 match points στο σερβίς της για να μειώσει τελικά σε 5-3. Ωστόσο, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδειξε χαρακτήρα και επέστρεψε από το 0-30 στο επόμενο game, για να κερδίσει 4 πόντους στη σειρά και να κάνει το 6-3.