Τσιτσιπάς - Σίνερ 3-2: Έχασε σετ αλλά... δεν έχασε τα λογικά του!

ΑΠΕ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε σπουδαία νίκη επί του Γιάνικ Σίνερ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Australian Open. Ο Έλληνας πρωταθλητής παρ’ ό,τι προηγήθηκε γρήγορα με 2-0 σετ, αντέδρασε με καθαρό μυαλό στην αντεπίθεση του Ιταλού και έφτασε στη νίκη στο 5ο σετ. Επόμενος αντίπαλος ο Τσέχος Γίρι Λεχέτσκα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε καταπληκτικό παιχνίδι στα δύο πρώτα σετ, έχασε τα δύο επόμενα, αλλά «καθάρισε»  τον Γιάνικ Σίνερ στο 5ο σετ, που εξελίχθηκε σε… θρίλερ και πήρε σπουδαία πρόκριση στους «8» του Australian Open, επικρατώντας με 3-2 (6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3) στη Rod Laver Arena, σφραγίζοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι δύο τενίστες διεκδίκησαν την πρόκριση για σχεδόν 4 ώρες.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Γίρι Λεχέτσκα. Ο Τσέχος τενίστας, μόλις στην 5η του συμμετοχή σε κυρίως ταμπλό Grand Slam,  κέρδισε με  4-6,6-3, 7-6(2), 7-6(3) τον Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ , μετά από 3 ώρες και 13 λεπτά αγώνα στη «Margaret Court Arena», για να φτάσει στα προημιτελικά του Australian Open. Είχε αποκλειστεί στον πρώτο γύρο των τεσσάρων προηγούμενων συμμετοχών του σε Grand Slam.

Υπό το βλέμμα του θρυλικού τενίστα Ροντ Λέιβερ, που παρακολούθησε την αναμέτρηση από τις κερκίδες του γηπέδου που φέρει το όνομά του, ο Στέφανος κατέκτησε το 1ο σετ με 6-4.

Με το ίδιο ακριβώς σκορ, ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε και το 2ο σετ, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη απέναντι στον Ιταλό. Αρχικά έκανε μπρέικ στο τρίτο γκέιμ, με τον  Σίνερ ωστόσο να απαντάει άμεσα (2-2) και να παίρνει προβάδισμα (3-2 και 4-3). Ο Τσιτσιπάς  έκανε νέο μπρέικ στο ένατο γκέιμ (5-4) και σέρβιρε για να φτάσει στο 6-4 και στο 2-0 σετ.

Ωστόσο, ο Σίνερ έκανε μια δυναμική αντεπίθεση, ο Τσιτσιπάς μπλόκαρε και δεν κατάφερε να διαχειριστεί την απώλεια του πρώτου σετ στη διοργάνωση, με τον Ιταλό να κατακτά και το επόμενο για οδηγήσει το παιχνίδι σε 5ο σετ.

Ο Ιταλός στο τρίτο σετ, πέτυχε καθοριστικό break στο τέταρτο game και προηγήθηκε με 3-1 games. Ο Στέφανος μείωσε αρχικά σε 4-2 και ακολούθως σε 5-3, ωστόσο δεν βρήκε το break που έψαχνε, με τον Σίνερ να φτάνει στο 6-3 με τρεις συνεχόμενους άσους.

Στο 4ο σετ, ο Σίνερ έσπασε το σερβίς του Στέφανου στο τρίτο game και πήρε προβάδισμα (2-1). Ο Τσιτσιπάς αν και κρατούσε το σερβίς του, σβήνοντας μάλιστα στο έβδομο game τριπλό break point του αντιπάλου του, δεν κατάφερε να βρει το break και το σετ ολοκληρώθηκε 6-4 υπέρ του Ιταλού.

Στο 5ο σετ ακολούθησε… θρίλερ, με τους δύο αθλητές να έχουν συμπληρώσει σχεδόν 4 ώρες αγώνα και να μοιάζουν ανεξάντλητοι. Μεγάλος… επιζών από τη μεγάλη «μάχη» ήταν ο Στέφανος, τελειώνοντας το σετ με 6-3, αφού με break στο έκτο game πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα και το διατήρησε, φτάνοντας στη νίκη.