Χατσάνοφ - Τσιτσιπάς 1-3: Στον τελικό του Australian Open ο Στέφανος!

ΑΠΕ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-1 σετ του Κάρεν Χατσάνοφ και πήρε σπουδαία πρόκριση στον δεύτερο grand slam τελικό της καριέρας του και πρώτο στο Australian Open, όπου θα διεκδικήσει τον τίτλο κόντρα σε έναν εκ των Νόβακ Τζόκοβιτς και Τόμι Πολ.

Ραντεβού στον τελικό του Australian Open για πρώτη φορά στην καριέρα του «έκλεισε» ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που επικράτησε με 3-1 σετ 6-7 (2), 4-6, 7-6 (6), 6-3) του Ρώσου, Κάρεν Χατσάνοφ σε 3 ώρες και 21 λεπτά στην Rod Laver Arena.

Επόμενος αντίπαλος για τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα θα είναι ένας εκ των Νόβακ Τζόκοβιτς – Τόμι Πολ (27/1, 10:30, Eurosport 1), με τον Σέρβο φυσικά να αποτελεί το φαβορί και ένας ακόμα τελικός ανάμεσα στον Στέφανο και τον Νόλε, μετά αυτόν του Roland Garros το 2021, να μοιάζει προ των πυλών. Σε περίπτωση νίκης και κατάκτησης του τίτλου, ο «Στεφ» θα σκαρφαλώσει στο Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης!

Ο Τσιτσιπάς κατέκτησε το πρώτο σετ με «όπλο» το εξαιρετικό σερβίς του στο τάι μπρέικ, κάνοντας το  7-2 και πήρε προβάδισμα στον ημιτελικό, μετά από 55 λεπτά. Αρχικά, ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το μπρέικ και προηγήθηκε με 3-1. Ο Ρώσος μείωσε σε 3-2 και ο Στέφανος με νέο μπρέικ έφτασε στο 5-3. Ο Χατσάνοφ μείωσε ξανά σε 5-4, πριν φτάσουν στο τάι μπρέικ, όπου και κρίθηκε το σετ.

Ο Τσιτσιπάς πήρε και το 2ο σετ, το οποίο κρίθηκε στο ένατο game με τον Έλληνα τενίστα να κάνει το break. Ο πιο καθοριστικός πόντος ήρθε μετά από ένα μεγάλο ράλι όπου ο Στέφανος κατάφερε να φτάσει στον πόντο, έπειτα από διαδοχικές άμυνες.

Στο 3ο σετ ο Τσιτσιπάς με love service game έκανε  το 5-3, αλλά ακολούθησε μεγάλη «μάχη» με τον Χατσάνοφ να πραγματοποιεί μεγάλο comeback, να σπάει το σερβίς του Στέφανου, ισοφαρίζοντας σε 5-5 και να παίρνει στη συνέχεια προβάδισμα με 6-5, μένοντας «ζωντανός» στο παιχνίδι. Ο Έλληνας πρωταθλητής κράτησε το σερβίς του και το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί, ο Χατσάνοφ έκανε έναν αγώνα επιβίωσης, με τον Τσιτσιπά να χάνει διπλό match point, με τον Ρώσο να κερδίζει 4 πόντους στη σειρά από το 4-6 και να κάνει το 8-6.

Στο 4ο σετ, ο Τσιτσιπάς έκανε με μπρέικ το 2-0, βγάζοντας αντίδραση μετά το χαμένο 3ο σετ. Στη συνέχεια διατήρησε το προβάδισμα με 4-1 και 5-2, με τον Χατσάνοφ ωστόσο να απαντάει με love service game για τον Ρώσο, μειώνοντας σε 5-3. Εκεί ο Στέφανος έδειξε χαρακτήρα κι έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 6-3, σφραγίζοντας την παρουσία του στον μεγάλο τελικό του Australian Open!