Σάκκαρη - Παρίθας Ντίαθ 2-0: Επέστρεψε στην Ευρώπη και στις νίκες

epa

Πρόκριση για τη Μαρία Σάκκαρη στο δεύτερο γύρο του τουρνουά του Λιντς στην Αυστρία, του πρώτου που αγωνίστηκε μετά το open της Αυστραλίας.

Στην πρώτη της εμφάνιση μετά το ανεπιτυχές για αυτήν open της Αυστραλίας, η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις στο Λιντς της Αυστρίας κόντρα στην Νούρια Παρίθας Ντίαθ με 2-0 σετ (6-1, 7-6). Στο δεύτερο γύρο θα αντιμετωπίσει την Ρωσίδα Μπάρμπαρα Γκράτσεβα (Νο 84).

Η Μαρία ήταν πολύ καλή στο πρώτο σετ, αλλά πολύ νευρική στο δεύτερο και δεν τελείωνε πολλές δικές τις φάσεις, ωστόσο πήρε τη νίκη και συνεχίζει στις 16 ενός τουρνουά όπου βρίσκεται στο Νο 1 του ταμπλό.

Η Σάκκαρη βρήκε δύο μπρέικ στο πρώτο σετ, κι αφού έσωσε ένα μπρέικ-πόιντ της Ισπανίδας, Νο 79 στην παγκόσμια κατάταξη, έφτασε πολύ εύκολα στην κατάκτησή του με 6-1 σε 28 λεπτά. Η Μαρία ήταν πολύ αποτελεσματική από το πρώτο σερβίς με ποσοστό κοντά στο 79%.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη δεν μπόρεσε να σπάσει το σερβίς της Παρίθας Ντίαθ μέχρι το 5-5. Την κατάλληλη στιγμή, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Ισπανίδας, πήρε το προβάδισμα με 6-5 και σέρβιρε για να κλείσει το ματς. Ωστόσο η Σάκκαρη δεν βρήκε καλό σερβίς και δέχτηκε το πρώτο μπρέικ στο παιχνίδι.

Επηρεασμένη από την απώλεια της ευκαιρίας να ολκληρώσει το ματς, η Σάκκαρη βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο τάι μπρέικ, αλλά πέρασε μπροστά με 3-2. Με το σκορ στο 5-4 υπέρ της, η Ελληνίδα σέρβιρε για να κλείσει το ματς, αλλά και πάλι πέταξε την ευκαιρία, για να τα καταφέρει τελικά με με 8-6 σε ένα σετ που κράτησε 71 λεπτά!