Σάκκαρη - Πλίσκοβα 2-1: Η απειλή της ήττας την έκανε... θηρίο

Η Μαρία Σάκκαρη βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο τρίτο σετ της αναμέτρησης με την Καρολίνα Πλίσκοβα, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα πάτησε… γκάζι και νίκησε την Τσέχα με 2-1 σετ.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε σχεδόν τρεις ώρες, η Μαρία Σάκκαρη καταφέρει να λυγίσει την αντίσταση της Καρολίνα Πλίσκοβα με 2-1 σετ (6-4, 5-7, 6-3) και να περάσει στα προημιτελικά του Ίντιαν Γουέλς. Η Σάκκαρη έφτασε 29 φορές σε break point, για να καταφέρει να σπάσει τελικά το σερβίς της αντιπάλου της στις εφτά από αυτές.

Η Μαρία ξεκίνησε πολύ καλά για να προηγηθεί γρήγορα-γρήγορα με 3-0.

Η Πλίσκοβα εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της Μαρίας και πήρε πίσω το ένα μπρέικ, ενώ επέστρεψε στο δικό της σέρβις από το 0-40 για να μειώσει σε 3-2.

Οι δυο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους με καλή πρώτη εκτέλεση, για να γίνει το σκορ 5-4. Στο κρίσιμο 10ο γκέιμ η Μαρία Σάκκαρη επέστρεψε από το 15-30 και έκλεισε το σετ σε 44 λεπτά ύστερα από λάθος επιστροφή της Τσέχας στο δεύτερο σερβίς της.

Η Πλίσκοβα δεν επανέλαβε τα ίδια λάθη στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και κάνοντας πρώτη σπάσιμο στο σερβίς της αντιπάλου, προηγήθηκε με 3-1, αλλά με διπλό σφάλμα στο κρίσιμο σημείο έδωσε το μπρέικ πίσω και με καλό σερβίς η Μαρία ισοφάρισε 3-3.

Η Σάκκαρη έσωσε δύο σετ πόιντ με το σκορ στο 5-4 υπέρ της Πλίσκοβα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο στο 6-5, με αποτέλεσμα η Τσέχα να ισοφαρίσει (7-5) με μπρέικ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ η Πλίσκοβα σε ένα μαραθώνιο γκέιμ 19 λεπτών, έσωσε 10 break point και δεν κατάφερε απλά να το πάρει, αλλά προηγήθηκε με 2-0 με δικό της μπρέικ.

Ωστόσο, μπροστά στον κίνδυνο της ήττας, η Μαρία περιόρισε τα λάθη της απέναντι σε μια Πλίσκοβα που είχε αρχίσει εμφανώς να κουράζεται και κερδίζοντας πέντε συνεχόμενα γκέιμ, προηγήθηκε με 5-2.

H Ελληνίδα τενίστρια απέτυχε να κλείσει το παιχνίδι στο σερβίς της, αλλά τα κατάφερε όταν σέρβιρε η αντίπαλός της, που παραχώρησε το τελευταίο πόντο του αγώνα με διπλό σφάλμα.