Μουζέτι - Τσιτσιπάς 1-2: «Βασιλιάς» στο χώμα ο Στέφανος έφυγε για τελικό!

ΑΠΕ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα διεκδικήσει για τρίτη φορά τον τίτλο στο Open της Βαρκελώνης με στόχο να είναι και… φαρμακερή, μετά την πρόκρισή του στον τελικό, επικρατώντας με 2-1 σετ (6-4, 5-7, 6-3) του Λορέντζο Μουζέτι.

Δεν παίζεται στο χώμα ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που ξεπέρασε και το εμπόδιο του πολύ μαχητικού, Λορέντζο Μουζέτι, επικρατώντας με 2-1 σετ (6-4, 5-7, 6-3) του Ιταλού, μετά από 2,5 ώρες δυνατής μονομαχίας, για να σφραγίσει την 3η του παρουσία στον τελικό της διοργάνωσης, μετά το 2018 και το 2021, όταν είχε χάσει τον τίτλο από τον Ράφαελ Ναδάλ.

Τώρα θα βρει μπροστά του το νικητή του δεύτερου ημιτελικού, που αναμένεται να ξεκινήσει στις 17:00, ανάμεσα στον κάτοχο του τίτλου και κορυφαίου του ταμπλό, Κάρλος Αλκαράθ (Νο 2) και τον Βρετανό Ντάνιελ  Έβανς (Νο24).

Στο πρώτο σετ, μπήκε πολύ καλά ο Στέφανος, ωστόσο ο Ιταλός έκανε το μπρέικ για το 2-1.

Ο Έλληνας πρωταθλητής απάντησε επίσης με μπρέικ για το 2-2 και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα (2-3) με love game.

Ο Μουζέτι έφερε ξανά ισορροπία στο σετ (3-3), για να σπάσει στη συνέχεια το σερβίς του Τσιτσιπά και να πάρει και πάλι κεφάλι στο σετ με 4-3 με smash.

Ο Στέφανος έβγαλε αντίδραση και έφτασε σε τριπλό μπρέικ πόιντ με μπάκχαντ winner στη διαγώνιο για να φέρει το σετ στο 4-4 και στη συνέχεια να ανακτήσει το προβάδισμα με 5-4, τελειώνοντας το game με smash.

Ο Τσιτσιπάς κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-4, κάνοντας  τρίτο break στο σερβίς του Μουζέτι και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό απέναντι στον Ιταλό, μετά από 44 λεπτά αγώνα.

Με δυνατή μάχη ξεκίνησε το δεύτερο σετ ανάμεσα στους δύο αθλητές, με το πρώτο game να καταλήγει στον Μουζέτι, με τον Ιταλό να κάνει μπρέικ για το 1-0 και στη συνέχεια να κρατά το σερβίς του το 2-0, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με διαφορά δύο game από τον Τσιτσιπά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μείωσε σε 2-1 με winner στη διαγώνιο, βάζοντας φρένο στο σερί του Ιταλού. Ωστόσο, ο Μουζέτι διατήρησε το προβάδισμα κατακτώντας το επόμενο game (3-1), βάζοντας δύσκολα στον Στέφανο, που όμως μείωσε ξανά, σε 3-2 με άσο, για να φέρει και πάλι στη συνέχεια το σετ στα ίσα με μπρέικ (3-3). Ακολούθησε η κατάκτηση του τρίτου σερί game από τον Τσιτσιπά για να περάσει μπροστά με 4-3.

Σκληρό καρύδι ο Ιταλός ισοφάρισε ξανά αλλά ο Στέφανος κράτησε το σερβίς του κι έκανε το 5-4.

Ο Ιταλός κατάφερε να μείνει «ζωντανός» στο ματς, κατακτώντας το επόμενο game για το 5-5, παρατείνοντας τον ημιτελικό, ενώ έφτασε και στο 6-5 με μπρέικ, για να πάρει τελικά το σετ (7-5) και να στείλει το ματς στο τρίτο σετ.

Eκεί ο Τσιτσιπάς μπήκε δυνατά παίρνοντας το πρώτο game και με μπρέικ έφτασε στο 2-0, ενώ ακολούθησε το 3-0 με love service game από τον Έλληνα πρωταθλητή, θέτοντας τις βάσεις για την πρόκριση.

Ο Στέφανος έφτασε στο 4-0, με τον Μουζέτι να έχει «αδειάσει» μετά την υπερπροσπάθεια στο δεύτερο σετ, αλλά στη συνέχεια να επανέρχεται, μειώνοντας σε 4-2.

Με ένα τέλειο sercice game ο Τσιτσιπάς έκανε το 5-2, ο Ιταλός μείωσε σε 5-3, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής έκλεισε το σετ και το ματς, σφραγίζοντας το εισιτήριό του για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.