Ρους - Σάκκαρη 0-2: Πρεμιέρα με νίκη για τη Μαρία στο Open της Μαδρίτης

twitter

Η Μαρία Σάκκαρη σημείωσε την 5η νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις κόντρα στην Αράντσκα Ρους, αυτή τη φορά επικρατώντας με 2-0 σετ (6-4, 6-4) της Ολλανδής στην πρεμιέρα της στο Open της Μαδρίτης και προκρίθηκε στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6 -4) της Αράντσκα Ρους (Νο.107) στην πρεμιέρα της στο Open της Μαδρίτης, σφραγίζοντας την πρόκριση στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.

Επόμενος αντίπαλος για τη Μαρία, μία εκ των Ντόνα Βέκτις και Ρεμπέκα Μασάροβα, που αναμετρώνται στο παιχνίδι που θα ακολουθήσει.

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη της κορυφαίας Ελληνίδας τενίστριας σε ισάριθμα ματς απέναντι στην Ολλανδή, που πιστοποίησε την ανωτερότητά της απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο., με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται σε 1 ώρα και 35 λεπτά.

Στο πρώτο σετ, η Μαρία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, “έσπασε” το σερβίς της Ολλανδέζας στο 5ο game (3-2), για να διατηρήσει τον έλεγχο έως το τέλος του και να το κλείσει με ένα love service game για το 6-4.

Στο 2ο σετ, αν και προηγήθηκε με 2-0, φάνηκε να δυσκολεύεται περισσότερο, με την Ρους να παίρνει τα 3 επόμενα games και να περνάει μπροστά με 3-2. Η Σάκκαρη βρήκε κι άλλο break στο 7ο game, για να προηγηθεί με 4-3, ενώ έκτοτε κράτησε το προβάδισμά της, έστω και δύσκολα.

Χρειάστηκε να σβήσει 3 break points στο 10ο game και να φτάσει στο 6-4 στο 2ο match point της και να “σφραγίσει” την πρόκριση.