Σάκκαρη - Μπέγκου 2-1: Η ρουλέτα των μπρέικ έβγαλε νικήτρια την Μαρία

Στα ημιτελικά της Μαδρίτης η Μαρία Σάκκαρη μετά τη δύσκολη νίκη της με 2-1 σετ επί της Ρουμάνας Μπέγκου.

Σε ένα ματς όπου το σερβίς αποδείχτηκε ότι ήταν… μειονέκτημα, η Μαρία Σάκκαρη νίκησε την Ρουμάνα Καμέλια-Ιρίνα Μπέγκου με 6-7 (3), 6-4, 6-2. και προκρίθηκε στα ημιτελικά στο τουρνουά της Μαδρίτης, όπου θα αντιμετωπίσει την Αρίνα Σαμπαλένκα..

Στο πρώτο σετ οι δύο αντίπαλες πέτυχαν από ένα μπρέικ μετά το 1-0 της Σάκκαρη και τον σκορ έγινε 2-2. Στο 3-3 η Ελληνίδα δέχτηκε άλλο ένα και στη συνέχεια έχασε τέσσερα μπρέικ πόιντ για να ισοφαρίσει. Η Ρουμάνα προηγήθηκε με 5-3. Mε φόρχαντ στην ευθεία η Σάκκαρη μείωσε σε 5-4, για να ακολουθήσει μια αλληλουχία από μπρέικ, που οδήγησε στο 6-6.

Στο τάι-μπρέικ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 3-2, αλλά έχασε πέντε πόντους στη σειρά και το σετ με 7-6 ύστερα από 72 λεπτά!

Η Μαρία έσπασε άμεσα το σερβίς της Μπέγκου και προηγήθηκε με 1-0, κατά την πεπατημένη ακολούθησαν άλλα δύο εκατέρωθεν, για να καταφέρει – επιτέλους – η Σάκκαρη να εκμεταλλευτεί το σερβίς της για το 3-1. Η Μαρία έφτασε και στο 5-2, αλλά ο… παραλογισμός με τα μπρέικ συνεχίστηκε και του σκορ έγινε 5-4. Την ύστατη ώρα η Σάκκαρη κράτησε το σερβίς της και ισοφάρισε τα σετ σε 1-1 (6-4).

Στο καθοριστικό τρίτο σετ η Μπέγκου προηγήθηκε με 1-0, για να πάρει τρία σερί γκέιμ η Σάκκαρη και λίγο αργότερα να προηγηθεί με 5-2 με το όγδοο μπρέικ στο σερβίς της Ρουμάνας, που δεν είχε πια δυνάμεις και υπέκυψε με 6-2.