Σάκκαρη - Στρίκοβα 2-0: Ιδανική πρεμιέρα και άνετη πρόκριση για τη Μαρία στη Ρώμη

ΑΠΕ

Με επιβλητική νίκη επί της Μπάρμπορα Στρίκοβα με 2-0 σετ (6-1, 6-3), ξεκίνησε η Μαρία Σάκκαρη τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά της Ρώμης, παίρνοντας την πρόκριση στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.

Η Μαρία Σάκκαρη χρειάστηκε 80 λεπτά για να ξεπεράσει με 6-1, 6-3 το εμπόδιο της 37χρονης Τσέχας, Μπάρμπορα Στρίκοβα και να προκριθεί στον 3ο γύρο του Rome Masters, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Καναδή Μπιάνκα Αντρεέσκου και την Τσέχα Μαρκέτα Βοντρούσοβα.

Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν ότι η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια είχε 6/10 break points, ενώ στο 2ο γκέιμ του δεύτερου σετ (κι αφού η Στρίκοβα είχε κρατήσει για πρώτη φορά το σερβίς της) βρέθηκε στο 0-40, αλλά επανήλθε και μετά από τρεις ισοπαλίες κράτησε το σερβίς της.

Ακολούθως πήρε άλλα τέσσερα συνεχόμενα γκέιμ και, παρότι η αντίπαλός της μείωσε σε 5-3, η Σάκκαρη «έκλεισε» τον αγώνα με ακόμη ένα break.