Τσιτσιπάς - Σονέγκο 2-0: Σφράγισε τη νίκη ο Στέφανος και το βράδυ μάχεται για τα προημιτελικά του Rome Masters

ΑΠΕ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς… τελείωσε σήμερα τη δουλειά κόντρα στον Λορέντζο Σονέγκο κατακτώντας και το 2ο σετ, στη συνέχεια του αγώνα τους που διεκόπη εχθές λόγω βροχής και προκρίθηκε στους «16» του Rome Masters. Το βράδυ κόντρα στον νικητή του ζευγαριού Μουζέτι – Τιάφο, διεκδικεί την παρουσία του στα προημιτελικά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σφράγισε τη νίκη του με 2-0 σετ (6/3, 7-6) κόντρα στον Λορέντζο Σονέγκο, με τον αγώνα τους να ολοκληρώνεται το μεσημέρι της Τρίτης, μετά τη διακοπή του το βράδυ της Δευτέρας (15/5) λόγω βροχής και με τον Έλληνα πρωταθλητή να προηγείται με 1-0 σετ.

Το βράδυ γύρω στις 21:30 θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Μουζέτι- Τιάφο για μια θέση στα ημιτελικά του Internazionali BNL d’ Italia.

Και στο δεύτερο παιχνίδι του στο Φόρο Ιτάλικο, ο Έλληνας τενίστας αγωνίστηκε υπό βροχή με αντίπαλο τον Ιταλό Λορέντσο Σονέγκο, αλλά είχε πολύ καλό ρυθμό, υψηλά ποσοστά στο πρώτο σερβίς (94%) και άρπαξε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο 3-2 του πρώτου σετ για να κάνει το μπρέικ, που τον βοήθησε να το πάρει με 6-3 και να προηγηθεί με 1-0.

Ο «Στεφ» είχε και μεγάλη στήριξη από τους Έλληνες που βρέθηκαν στη Ρώμη.

Σήμερα ο Τσιτσιπάς έφτασε στο 2-0 σετ σβήνοντας  2 set points κόντρα στον Ιταλό και απέφυγε το 3ο σετ κερδίζοντας τον αγώνα για να προκριθεί στους «16» του Internazionali BNL d’ Italia.