Στέφανος Τσιτσιπάς: Άφησε τη Ρώμη... χωρίς Ιταλούς και έφυγε για τα προημιτελικά του Rome Masters

ΑΠΕ

Μετά τον Σονέγκο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε και τον Λορέντζο Μουζέτι επικρατώντας με 2-0 σετ του Ιταλού στη φάση των «16» του Rome Masters και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης όπου τον περιμένει ο Μπόρνα Τσόριτς (Νο 16).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αρχικά τελείωσε τη «δουλειά» απέναντι στον Λορέντζο Σονέγκο το μεσημέρι της Τρίτης και λίγο πριν τα μεσάνυκτα αντιμετώπισε τον Λορέντζο Μουζέτι στο Internazionali BNL d’ Italia, σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα μετά από 1 ώρα και 52 λεπτά, με μεγάλο νικητή τον Έλληνα πρωταθλητή, που επικράτησε με 2-0 σετ (7-5, 7-5).

Στο πρώτο σετ, ο «Στεφ» προηγήθηκε με 3-0, αλλά ο Ιταλός σβήνοντας στη συνέχεια δυο break points απέφυγε το 4-0, ανέβασε την ψυχολογία του και έκανε το break back, ισοφαρίζοντας σε 4-4.

Δεν έχασε την ψυχραιμία του ο Έλληνας πρωταθλητής, που στο 9ο game δυσκολεύτηκε, αλλά κράτησε το σερβίς του μετά από 2 ισοπαλίες. Τελικά βρήκε ξανά την ευκαιρία να “χτυπήσει” το σερβίς του Ιταλού και την εκμεταλλεύτηκε, για να κάνει το break στο 12ο game και να πάρει το σετ με 7-5.

Στο 2ο σετ, ο Μουζέτι ήταν αυτός που έκανε πρώτος το break, για να προηγηθεί με 2-0, όμως  ο Στέφανος αντέδρασε σωστά, ισοφαρίζοντας αρχικά με break στο 6o game για το 3-3, ενώ στη συνέχεια έφερε ξανά σε θέση πίεσης τον Μουζέτι, που αναγκάστηκε να σερβίρει 2 φορές για την παραμονή του στο τουρνουά.

Με 4 match points συνολικά έκανε το 5-5. Ο Τσιτσιπάς έφτασε ξανά σε διπλό match point στο 5-6, 15-40 και αυτή τη φορά μια βαθιά επιστροφή του έδωσε με το καλημέρα προβάδισμα στον πόντο, για να τελειώσει το ματς και να πάει επιτέλους για ύπνο!