US OPEN: Μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά για τους Ραντουκάνου, Τζόκοβιτς και Ζβέρεφ

Η Έμα Ραντουκάνου, ο Νόβακ Τζόκοβιτς και ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ κατάφεραν να διεκδικήσουν μια θέση στα ημιτελικά του US Open χαρίζοντας εντυπωσιακά ματς.

Η μέρα των προημιτελικών είχε μεγάλες νίκες και η μια εξ΄αυτών δεν ήταν άλλη απο την επιτυχία της Μαρίας Σάκκαρη η οποία κατάφερε, για πρώτη φορά στην καριέρα της, να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του US Open και να κατακτήσει την 13η θέση στη παγκόσμια κατάταξη.

Ωστόσο, δεν έλειψαν και οι υπόλοιπες επιτυχίες των κορυφαίων αθλητών που κατάφεραν να κατακτήσουν την θέση στους ημιτελικούς της διοργάνωσης.

Έμα Ραντουκάνου

Η 18χρονη τενίστρια, Έμα Ραντουκάνου, για πρώτη φορά στην καριέρα της κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του US Open κερδίζοντας τη Νο12 τενίστρια του κόσμου, Μπελίντα Μπέντσιτς.

Σε μόλις 86 λεπτά, η Έμα Ραντουκάνου κέρδισε τη χρυσή Ολυμπιονίκη του Τόκιο με 6-3, 6-4 και πανηγύρισε την 8η επικράτησή της στη Νέα Υόρκη. Η επόμενη αντίπαλός της είναι η Μαρία Σάκκαρη

Απο την επόμενη ενδομάδα, η Βρετανίδα τενίστρια θα κατακτήσει την 51η θέση στη παγκόσμια κατάταξη!

Νόβακ Τζόκοβιτς

«Σφράγισε» την θέση του στα ημιτελικά του US Open αφού επικράτησε επί του Ματέο Μπερετίνι με 3-1 μέσα σε σχεδόν 3,5 ώρες . Αήττητος για ακόμη μια φορά ο Σέρβος τενίστας έχοντας συνολικά 12 νίκες στους τελευταίους 12 αγώνες του.

Ο Μπερετίνι ήταν αυτός που είχε προηγηθεί στα πρώτα σετ, όμως, ο Τζόκοβιτς κατάφερε άμεσα να πάρει το προβάδισμα και την θέση στα ημιτελικά.

Επόμενος αντίπαλος του Τζόκοβιτς, στα ημιτελικά, θα είναι ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Αλεξάντερ Ζβέρεφ!

Αλεξάντερ Ζβέρεφ

Πέτυχε την 16η συνεχόμενη νίκη του στο US Open και μέσα σε 2 ώρες και 8 λεπτά κέρδισε τον Τζορτζ Λόιντ Χάρις (με 7-6(6), 6-3, 6-4) ενώ δεν έχασε ούτε ένα σετ.

Ο Ζβέρεφ θα μπορούσε να «φοβίζει» τους υπόλοιπους αθλητές επειδή έχει να χάσει αγώνα από τις 5 Ιουλίου, όταν αποκλείστηκε στον 4ο γύρο του Wimbledon από τον Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ.

Ο Γερμανός τενίστας πραγματοποίησε 26 αβίαστα λάθη όπως και ο Τζορτζ Λόιντ Χάρις.

Ο αντίπαλός του θα είναι ο Νόβακ Τζόκοβιτς και αναμένεται να δούμε έναν δυνατό αγώνα.