US OPEN: Στον τελικό Νόβακ Τζόκοβιτς και Ντανίλ Μεντβέντεφ

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς και ο Ντανίλ Μεντβέντεφ κατάφεραν να πάρουν την μεγάλη πρόκριση για τον τελικό του US Open και είναι έτοιμοι να διεκδικήσουν τον τίτλο.

Η ημιτελική φάση του US Open ολοκληρώθηκε για τους Νόβακ Τζόκοβιτς και Ντανίλ Μεντβέντεφ οι οποίοι κατάφεραν να κερδίσουν μια θέση στον τελικό πραγματοποιώντας σπουδαίες εμφανίσεις.

Νόβακ Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς μετά απο έναν αρκετά απαιτητικό αγώνα, επικράτησε με 3-2 (4-6, 6-2, 6-4, 4-6, 6-2) του Αλεξάντερ Ζβέρεφ στον 2ο ημιτελικό του US Open και πήρε εκδίκηση για την ήττα του στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων. Παράλληλα, κράτησε “ζωντανό” το όνειρο να κερδίσει το μεγάλο γκραν σλαμ των τίτλων φέτος, καθώς έχει ήδη κερδίσει σε Αυστραλία, Ρολάν Γκαρός και Ουίμπλεντον.

Είναι η 9η πρόκριση που πραγματοποιεί ο Σέρβος τενίστας στον τελικό του US Open, στην καριέρα του. Ενώ στην αρχή των σετ, ο Τζόκοβιτς δεν ήταν «σε φόρμα», μετά κατάφερε να φέρει το παιχνίδι προς το μέρος του. Στο 4ο σετ «επέστρεψε» ο Ζβέρεφ μέχρι που τελικά, ο Σέρβος τενίστας πήρε την πρόκριση στο 5ο και τελευταίο σετ.

Ο επόμενός του αντίπαλος θα είναι ο Μεντβέντεφ. Aν κερδίσε ο Σέρβοςι, τότε αυτός θα είναι ο 21ος τίτλος του σε τουρνουά Grand Slam και θα ξεπεράσει τους Φέντερερ και Ράφα Ναδάλ, που έχουν από 20.

Ντανίλ Μεντβέντεφ

Μετά από σπουδαία εμφάνιση, ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, κέρδισε με 3-0 (6-4, 7-5, 6-2) τον Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ και προκρίθηκε στον τελικό του US Open για δεύτερη φορά στην καριέρα του, μετά την έκτη συνεχόμενη νίκη του στη Νέα Υόρκη.

Μετά από 2 ώρες και 6 λεπτά αγώνα κατάφερε να έχει μια θέση στον τελικό ενώ στον μεγάλο αγώνα της Κυριακής (12/9), περιμένει να αναμετρηθεί με τον Νόβακ Τζόκοβιτς, σε ένα παιχνίδι που ο κόσμος του τένις περιμένει με μεγάλη αγωνία.

Ο Αλιασίμ κατέρρευσε στο φινάλε χάνονττας τα 11 από τα τελευταία 13 games του ματς, ο Μεντβέντεφ το εκμεταλλεύτηκε με αποτέλεσμα να περάσει σχετικά ξεκούραστα στον τελικό. Ο Καναδός τενίστας, απο την επόμενη εβδομάδα, θα βρίσκεται στο Νο 11 της παγκόσμιας κατάταξης.