NOVENTI OPEN: Ο Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ απέκλεισε με 2-1 σετ τον Ρότζερ Φέντερερ

Ο Ρότζερ Φέντερερ, κάτοχος 10 τίτλων στο Χάλε, αποκλείστηκε στον γύρο των 16 της διοργάνωσης, μετά την ήττα με 2-1 σετ από τον Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ

Μια από τις σπουδαιότερες νίκες, στη σύντομη καριέρα του, πέτυχε ο Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ, αφού επικράτησε 2-1 του Ρότζερ Φέντερερ με ανατροπή στα σετ, για τον γύρο των 16 στο Χάλε.

Αυτή μάλιστα είναι η πρώτη φορά που ο Ελβετός δε θα βρίσκεται στα προημιτελικά, σε ένα τουρνουά που παραδοσιακά επιλέγει για την προετοιμασία του πριν το Γουίμπλεντον. Συγκεκριμένα είχε φτάσει τουλάχιστον στην 8αδα και τις 18 προηγούμενες φορές, ενώ μετράει και 10 κατακτήσεις.

Από την άλλη ο Αλιασίμ, που τον τελευταίο καιρό προπονείται με τον Τόνι Ναδάλ, θείο του Ράφα, βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση στο χόρτο. Την περασμένη εβδομάδα μάλιστα έφτασε μέχρι τον τελικό στη Στουτγκάρδη, όπου ηττήθηκε από τον Μαρίν Τσίλις

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα βρήκε και τους δύο να έχουν υψηλά ποσοστά σε περασμένα πρώτα σερβίς, κάτι που τους βοήθησε να φτάσουν με σχετική άνεση στα πρώτα χολντ. Ο Φέντερερ κλήθηκε να σβήσει τα πρώτα μπρέικ πόιντ στο παιχνίδι στο 6ο γκέιμ και στο αμέσως επόμενο, βρήκε ευάλωτη την “άμυνα” του Καναδού. Με δύο γουίνερς, έδωσε σάρκα και οστά στη μοναδική του ευκαιρία για μπρέικ στο σετ.

Για να φτάσει τελικά στο 6-4 και την κατάκτηση του σετ, έσβησε άλλες δύο ευκαιρίες για μπρέικ, αφού βασίστηκε και πάλι στο μεγάλο του πρώτο σερβίς (18/24 κερδισμένους πόντους στο σετ).

Για τον Αλιασίμ το κλειδί ώστε να μπει στο παιχνίδι ήταν να απειλήσει το σερβίς του Ελβετού. Στο δεύτερο σετ βρήκε πιο επιθετικές επιστροφές και κατάφερε μετά από 8 αποτυχημένες προσπάθειες να κάνει μπρέικ στον αντίπαλό του, φτάνοντας στο 4-2.

Η επιθετικότητα του Καναδού φάνηκε και από τους 15 γουίνερς στο σετ -με μόλις 8 αβίαστα λάθη– έναντι των 10 του Ρότζερ. Απάντησε με 6-3, οδηγώντας το παιχνίδι στο τρίτο σετ

Όσο περνούσε η ώρα, η ενέργεια του Ρότζερ συνεχώς έφθινε και ο αθλητής του Τόνι Ναδάλ βρήκε δύο καίρια “χτυπήματα”, αφού μετά από ένα χαμένο σερβίς-βολέ του Φέντερερ, πήρε αέρα δύο μπρέικ στο τρίτο σετ. Προβάδισμα που διατήρησε μέχρι το τέλος παίρνοντας το 3ο σετ με 6-2.

Ο Καναδός παραχώρησε μόλις 6 πόντους πίσω από το 1ο του σερβίς (42/48 συνολικά) και ολοκλήρωσε τον θρίαμβό του απέναντι στον Φέντερερ στην πρώτη φορά που τέθηκαν αντιμέτωποι στο τουρ

Επόμενος αντίπαλος για τον Αλιασίμ θα είναι είτε ο Γιαν Λέναρντ Στρουφ, είτε ο Μάρτιν Ζιρόν.