ATP FINALS: Έκανε το 2/2 ο Μεντβέντεφ και βλέπει ημιτελικά

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ νίκησε δύσκολα με 2-1 σετ τον Αλεξάντερ Σβέρεφ και έκανε το 2/2 στο ATP Finals, με τον Ρώσο να έχει το προβάδισμα πλέον για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά.

Tη δεύτερη νίκη του στον όμιλο του ATP Finals πανηγύρισε ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, αυτή τη φορά δύσκολα επί του Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 2-1 σετ (6-3, 6-7(3), 7-6(6)) σε 2 ώρες και 35 λεπτά και πλέον έχει το προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά.

Το παιχνίδι ήταν ένα εξαιρετικά κλειστό ανάμεσα στους δύο τενίστες και είχε μονάχα ένα break και γενικότερα επικράτησε και για τους δύο το καλό σερβίς, ενώ αμφότεροι είχαν αρκετούς άσους με 14 για τον Μεντβέντεφ και 18 για τον Ζβέρεφ.

Ο Ρώσος στο πρώτο σετ έκανε το γρήγορο break και στην συνέχεια απλά κράτησε το σερβίς του, παίρνοντας το προβάδισμα.

Στο δεύτερο σετ το ματς οδηγήθηκε στο tie break, με τον Γερμανό τελικά να επικρατεί μετά από δύο αβίαστα λάθη του Μεντβέντεφ και να ισοφαρίζει σε 1-1, φαίρνοντας το ματς σε απόλυτη ισορροπία.

Στο τρίτο σετ τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως και στο δεύτερο, με τους δύο τενίστες να οδηγούνται ξανά στο tie break για να λύσουν τις διαφορές τους.

Εκεί ο Ζβέρεφ πήρε αρχικά το προβάδισμα, με 3/1 και 4/2, αλλά ο Μεντβέντεφ με τρεις σερί πόντους να κάνει το 5/4 εκμεταλλευόμενος τα κρίσιμα λάθη του Γερμανού.

Ο Γερμανός ισοφάρισε σε 6/6 σβήνοντας το match point του Μεντβέντεφ, όμως τελικά με πόντο από το σερβίς του και ένα αβίαστο λάθος του Ζβέρεφ κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Αυτή είναι η 7η σερί νίκη του Ντανίλ Μεντβέντεφ σε ATP Finals και η 6η νίκη του σε 11 παιχνίδια απέναντι στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ ο οποίος στην πρεμιέρα νίκησε τον Ματέο Μπερετίνι.