WTA FINALS: Η Μουγκουρούθα έβαλε τέλος στο σερί της Κονταβέιτ και κατέκτησε τον τίτλο (highlights)

Η Γκαρμπίν Μουγκουρούθα νίκησε με 6-3, 7-5 την Ανέτ Κονταβέιτ και κατέκτησε τον τίτλο στους WTA Finals 2021

Η Γκαρμπίν Μουγκουρούθα επικράτησε 6-3, 7-5 της Ανέτ Κονταβέιτ και κατέκτησε τον τρίτο της και μεγαλύτερο τίτλο της χρονιάς. Αντέδρασε μετά από break στο δεύτερο σετ, κερδίζοντας τα τέσσερα τελευταία games του αγώνα και φτάνοντας στη νίκη έπειτα από 1 ώρα και 38 λεπτά.

Η Μουγκουρούθα έγινε η πρώτη Ισπανίδα που κεριδίζει τον τίτλο στην ιστορία της διοργάνωσης. Για να συμβεί αυτό έγινε είναι η μόνη παίκτρια που νίκησε την Κονταβέιτ τον τελευταίο μήνα — και το έκανε δύο φορές αυτή την εβδομάδα.

Η Ισπανίδα τερμάτισε το σερί 12 νικών της Εσθονής. Αυτή ήταν η έβδομη φορά στην ιστορία των τελικών της WTA που οι αντίπαλοι στο round-robin έπαιξαν τη ρεβάνς στον τελικό.

Η Μουγκουρούζα μπορεί πλέον να υπερηφανεύεται για ένα επιβλητικό ρεκόρ (14-2 νίκες) σε μεξικάνικο έδαφος σε όλη την καριέρα της. Στις πιο πρόσφατες προηγούμενες επισκέψεις της στη χώρα, κέρδισε διαδοχικούς τίτλους στο Μοντερέι το 2018 και το 2019.