ATP FINALS: Νίκη - πρόκριση στα ημιτελικά για Ζβέρεφ κόντρα στο Χούρκατς

Για τρίτη φορά στην καριέρα του ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ θα βρεθεί στα ημιτελικά του ATP Finals, μετά τη νίκη του επί του Χούμπερτ Χούρκατς με 2-0 (6-2, 6-4)…

Χωρίς προβλήματα ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ επικράτησε του Χούμπερτ Χούρκατς με 2-0 στα σετ (6-2, 6-4), παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τα ημιτελικά του τουρνουά.

Ο Γερμανός τενίστας, πραγματοποιώντας 11 άσους στο παιχνίδι (κανένα διπλό λάθος), έβαλε δύσκολα στον αντίπαλό του, με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου σετ να προηγείται 4-0.

Η μόνη αντίδραση που έβγαλε ο Χούρκατς ήταν οι δύο πόντοι που πήρε στο σερβίς τους Γερμανού και τα δύο service games που υπερασπίστηκε φτάνοντας μέσα σε 27 λεπτά να χάνει το πρώτο σετ με 6-2.

Στο δεύτερο σετ, η αναμέτρηση είχε παρόμοια πράγματα, με τον Πολωνό να διατηρεί περισσότερες φορές το σερβίς του μη μπορώντας να κάνει κάτι παραπάνω. Αφού στο 9ο game δέχθηκε break από τον Ζβέρεφ, με τον Γερμανό να σερβίρει στο 10ο game και εν τέλει να παίρνει τη νίκη και συνάμα την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals.

Εκεί ο Γερμανός θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς.