ATP FINALS: Στον ημιτελικό μετά από επική ανατροπή ο Κάσπερ Ρούουντ

Ο Κάσπερ Ρούουντ θα είναι αντίπαλος του Ντανιίλ Μεντβέντεφ στην ημιτελική φάση του Nitto ATP Finals, αφού επικράτησε στο παιχνίδι «ζωής ή θανάτου» του Αντρέι Ρούμπλεφ με 2-1 σετ!

Αντρέι Ρούμπλεφ και Κάσπερ Ρούουντ ανέβηκαν στη σκηνή του Τορίνο για το τελευταίο εισιτήριο των ημιτελικών του Nitto ATP Finals, με τον Νορβηγό να επικρατεί στ «do or die» μετά από ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι και να παίρνει την πρόκριση με 2-1 σετ. Έτσι έγιναν γνωστά και τα ζευγάρια της 4άδας, με τον Μεντβέντεφ να αντιμετωπίζει τον Ρούουντ και τον Τζόκοβιτς να τίθεται αντιμέτωπος με τον Ζβέρεφ!

Αψεγάδιαστος στο 1ο και μετά καθίζηση για τον Ρώσο

Από το 1ο κιόλας σετ ο Ρούμπλεφ έδειξε τις διαθέσεις του, κερδίζοντας 12/13 πόντους πίσω από το πρώτο του σερβίς. Δύο μπρέικ ήταν αρκετά για του δώσουν το προβάδισμα με 5-1, με τον Ρούουντ να κρατάει μία τελευταία φορά το σερβίς του και το σετ να κλείνει στο 6-2.

Στο 2ο σετ ο Νορβηγός έκανε αισθητή την παρουσία του στο κορτ. Οι δυο τους αντάλλαξαν από ένα μπρέικ ως το 2-2, ενώ κράτησαν το σερβίς τους για να φτάσουν ως το 5-5. Ο Ρούουντ συνέχισε να κάνει αβίαστα λάθη (11 στο σετ) ωστόσο εκμεταλλεύτηκε ένα κακό service game του Ρούμπλεφ για να κάνει μπρέικ και να ισοφαρίσει με 7-5.

Παρόμοια εξέλιξη είχε και το τελευταίο σετ του αγώνα, με τον Ρούουντ να παίρνει άμεσα πίσω το μπρέικ που δέχτηκε στο 5ο game, ισοφαρίζοντας σε 3-3. Με τον Ρούμπλεφ να μην μπορεί να ανταπεξέλθει πίσω από το δεύτερο σερβίς, ο Νορβηγός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του από τη βασική γραμμή, σβήνοντας και μπρέικ πόιντ για να προηγηθεί με 6-5. Η πρόκριση κρίθηκε στο tiebreak του 3ου σετ, με τον Ρούουντ να παίρνει προβάδισμα ενός μίνι μπρέικ (4-2), φτάνοντας μετά από ένα σμας στο διπλό ματς πόιντ (6-4). Με έναν άσο έκλεισε θέση στα ημιτελικά και περιμένει να αντιμετωπίσει πλέον τον έτερο Ρώσο, Ντανιίλ Μεντβέντεφ!