DAVIS CUP: Με Ρούμπλεφ απέχει ένα βήμα από τον τίτλο η Ρωσία

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 7-6) του Μπόρνα Γκόγιο και δίνει το προβάδισμα με 1-0 στην Ρωσία στο tie κόντρα στους Κροάτες για τον τελικό του Davis Cup.

Με τη διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο παικτών να είναι φανερή στο κορτ, παρά τα γεμάτα σετ, ο Αντρέι Ρούμπλεφ επικράτησε 2-0 (6-4, 7-6) του Μπόρνα Γκόγιο, δίνοντας προβάδισμα στη Ρωσία στον τελικό του Davis Cup.

O Ρούμπλεφ πέτυχε ένα μπρέικ μετά από τρεις προσπάθειες στο 1ο σετ, κάνοντας το 4-3 και διατήρησε αυτό του το προβάδισμα ως το φινάλε, κλείνοντας με 6-4. Κάτι ανάλογο δεν κατάφερε να πετύχει στο 2ο σετ, με τον Κροάτη να σβήνει πέντε μπρέικ πόιντ και τους δυο τους να οδηγούνται στο tiebreak.

Ο Ρούμπλεφ πέτυχε μίνι-μπρέικ στον τελευταίο πόντο και με 7-5 έκανε το 2-0. Οι Ρώσοι προηγούνται με 1-0 στο tie απέναντι στην Κροατία και απέχουν μία νίκη από την κατάκτηση του τροπαίου.

Πρώτη ευκαιρία θα έχουν με τον Μεντβέντεφ που αντιμετωπίζει τον Τσίλιτς (στις 19:00), για να επιβεβαιωθούν τα προγνωστικά που τους ήθελαν αδιαφιλονίκητο φαβορί. Αν ο Τσίλιτς κερδίσει τα πάντα θα κριθούν στον αγώνα διπλού, με τους Καράτσεφ/Ρούμπλεφ να αντιμετωπίζουν τους Μέκτιτς/Πάβιτς.