ΤΕΝΙΣ: «Θρίλερ», ανατροπή και πρόκριση στους «8» του Σίδνεϊ για τον Μάρεϊ

Ο Άντι Μάρεϊ ανέτρεψε το προβάδισμα του Νικολόζ Μπασιλασβίλι και με 2-1 σετ (6-7(4), 7-6(3), 6-3) πήρε την πρόκριση στην 8άδα του Σίδνεϊ.

Μία πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε ο Άντι Μάρεϊ, στο τουρνουά του Σίδνεϊ, αποκλείοντας τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι, Νο2 του ταμπλό με ανατροπή 2-1 στα σετ (6-7(4), 7-6(3), 6-3). Οι δυο τους βρέθηκαν στο κορτ για 3 ώρες και 13 λεπτά, σε μία μοναδική παράσταση τένις.

Είχαν αμφότεροι ευκαιρίες στο αντίπαλο σερβίς, με τον Μάρεϊ να ολοκληρώνει το παιχνίδι έχοντας 3/12 μπρέικ πόιντ, ενώ ο Μπασιλασβίλι αντίστοιχα 2/9. Το προβάδισμα του Βρετανού με 3-1 και 5-3 στο 1ο σετ εξανεμίστηκε, αφού ο Γεωργιανός μείωσε σε 5-4 και σβήνοντας σετ πόιντ του αντιπάλου του, οδηγήθηκαν στο tiebreak. Εκεί ο Μπασιλασβίλι πήρε το σετ με 7-4.

Το μοτίβο δεν άλλαξε ούτε στο 2ο σετ, με τον Μάρεϊ να σπάει το σερβίς του Γεωργιανού για το 3-2 και τον Μπασιλασβίλι να απαντάει την ώρα που ο πρώην Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης σέρβιρε για το σετ, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Αυτήν τη φορά στο tiebreak χαμογέλασε ο Μάρεϊ και στο decider ήταν πιο συγκεντρωμένος και έτοιμος να διαχειριστεί το προβάδισμά του.

Νέο μπρέικ και 2-0 από το ξεκίνημα, για να φτάσουμε ως το 5-3. Το… φάντασμα των απαντήσεων του Μπασιλασβίλι επέστρεψε όταν ο Μάρεϊ σέρβιρε, αλλά το μπρέικ πόιντ χάθηκε και ο Βρετανός βγήκε νικητής στο «θρίλερ».

Στους «8» του τουρνουά ο Άντι Μάρεϊ θα αντιμετωπίσει τον Νταβίντ Γκοφάν, που επικράτησε 2-0 σετ (6-2, 6-3) του Ντένις Κούντλα.

Το Νο1 του ταμπλό, Ασλάν Καράτσεφ επικράτησε 2-0 (7-5, 6-4) του Μιομίρ Κετσμάνοβιτς, ενώ την πρόκριση στους προημιτελικούς πανηγύρισαν οι Σονέγκο, Νακασίμα, Έβανς και Οπέλκα.