AUSTRALIAN OPEN (2η ΜΕΡΑ): «Σβηστός» στο 2ο γύρο ο Μεντβέντεφ - Σούπερ Μάρεϊ

Χωρίς να πετάξει σετ και μένοντας λιγότερο από δύο ώρες στη Rod Laver Arena, ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ πήρε το εισιτήριο για το 2ο γύρο του Australian open μετά το 6-1, 6-4, 7-6(3) επί του Ελβετού Ανρί Λάακσονεν.

Ο Ρώσος, που μετά την απαγόρευση της συμμετοχής του Νο 1 του ταμπλό, Νόβακ Τζόκοβιτς από τις Αρχές της Αυστραλίας, είναι ουσιαστικά ο top seed, έβγαλε 10 άσους και μολονότι είχε λιγότερους winners από τον Ελβετό (23-21), ανάγκασε τον Νο 92 της παγκόσμιας κατάταξης σε πολλά λάθη (46-23), στατιστικό που έκρινε εν πολλοίς το αποτέλεσμα.

«Όσο πέρναγε η ώρα, ο αντίπαλός μου άρχισε να παίζει καλύτερα με πολύ δύναμη. Είχα όμως υπομονή στο παιχνίδι μου. Μου αρέσει η πίεση και μου αρέσει η σκληρή επιφάνεια. Φέτος νιώθω ότι έχω περισσότερη αυτοπεποίθηση, αλλά αυτό δεν νομίζω να σημαίνει κάτι για την κατάκτηση του τίτλου», είπε ο περσινός φιναλίστ, Μεντβέντεφ.

Θρίαμβος Μάρεϊ

Ένας Άντι Μάρεϊ από τα παλιά απέκλεισε τον Γεωργιανό Νικολόζ Μπασιλασβίλι έπειτα από ένα επικό ματς με 6-1, 3-6, 6-4, 6-7(5), 6-4, που έφτασε σε διάρκεια σχεδόν τις τέσσερις ώρες. Τα πολύωρα ματς γενικά δεν ευνοούν τον 34χρονο Σκωτσέζο, αλλά μολονότι έχασε στο τάι μπρέικ το τέταρτο σετ, ξεκίνησε με μπρέικ το πέμπτο. Στο 4-3 δέχτηκε κι αυτός μπρέικ, αλλά απάντησε με ένα ακόμα στο 5-4 που του χάρισε μια μεγάλη νίκη.

«Ήταν πολύ δύσκολο ματς, απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο. Θέλω πολύ να μείνω περισσότερο στο τουρνουά, να συνεχίσω να βελτιώνομαι. Το παιχνίδι είναι εντελώς διαφορετικό με θεατές. Χωρίς αυτούς μοιάζει με προπόνηση», τόνισε μετά το ματς ο Άντι Μάρεϊ, πέντε φορές φιναλίστ στη Μελβούρνη.

Στο ταμπλό των γυναικών, παρ’ ότι δέχτηκε δύο μπρέικ, η Γκαμπρίνιε Μουγκουρούθα (Νο 3), είδε την αντίπαλό της. Κλαρά Μπιρέλ να υποπίπτει σε 12 double fault και κατάφερε και να της χαρίζει τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση με 6-3, 6-4.

«Δεν χάνω ποτέ το κίνητρό μου. Η παρουσία κοινού αλλάζει τα δεδομένα. Όταν είναι παρόντες παίρνεις δύναμη, ενθουσιάζεσαι. Είμαι χαρούμενη που φέτος τους έχουμε κοντά μας», δήλωσε η Ισπανίδα.

Αποκλείστηκαν Κβίτοβα και Φερνάντες

Στο ταμπλό των γυναικών έγιναν δύο μικρο-εκπλήξεις με τη φιναλίστ του 2019, 31χρονη Πέτρα Κβίτοβα (Νο 20) να γνωρίζει την ήττα από την πάντα υπολογίσιμη Σοράνα Κιρστέα με 6-2, 6-2 και την 19χρονη Καναδή Λέιλα Φερνάντες (Νο 24), που δημιούργησε στο US Open φτάνοντας μέχρι τον τελικό, να «ταπεινώνεται» από την Αυστραλή Μάντισον Ίγκλις, μια τενίστρια που συμμετέχει στο open με wild card, με 6-4, 6-2. Η Φερνάντεζ δεν βρήκε ποτέ ρυθμό είχε μόλις 38% κερδισμένους πόντους με το δεύτερο σερβίς και έβγαλε μόνο 8 winners.

Σε άλλα ματς, η Πολωνή Ίγκα Σφιόντεκ (Νο 7) κέρδισε με 6-3, 6-0 την Βρετανίδα Χάριετ Νταρτ, η Εσθονή Ανέτ Κόνταβεϊτ (Νο 6) την Τσέχα Κατερίνα Σινιάκοβα με 6-2, 6-3 και η Ρουμάνα Σιμόνα Χάλεπ (Νο 14) με 6-4, 6-3 την Πολωνή Μαγκνταλένα Φρεχ.

Άνετος ο Ρούμπλεφ, ζορίστηκε η Οζέρ-Αλιασίμ

Όπως και ο συμπατριώτης του Ντανιίλ Μεντβέντεφ, ο Ρώσος Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο 5) δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Ιταλό Τζανλούκα Μαγκέρ και επικράτησε με 6-3, 6-2, 6-2 σε 1 ώρα και 24 λεπτά.

Εύκολη πρόκριση και για τον εντυπωσιακό Γιανίκ Σίνερ (Νο 11) με σκορ 6-4, 7-5, 6-1 κόντρα στον lucky loser Πορτογάλο Ζοάο Σόουζα. Ο Ιταλός είχε 31 winners, αλλά και 31 αβίαστα λάθη.

Ο Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Νο 9) βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από τον 22χρονο Φινλανδό Εμίλ Ρουουσουβουόρι, αλλά είχε διάρκεια στο παιχνίδι του και με ένα μπρέικ στο 2-2 του πέμπτου σετ, πήρε τη νίκη με 6-4, 0-6, 3-6, 6-3, 6-4 έπειτα από 3 ώρες και 40 λεπτά.